موارد منع شرکت در کارآزمایی بالینی واکسن کرونا

به گزارش واکسن آنلاین، دکتر دهقانی گفت: مرحله سوم کارآزمایی بالینی با هدف بررسی اثربخشی، ایمنی و ایمنی زایی این واکسن تحت نظارت سازمان غذا و داروی وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی و نیز کمیته ملی اخلاق در پژوهش‌های زیست پزشکی طراحی شده است.موارد منع شرکت در کارآزمایی بالینی واکسن کرونا

وی با اشاره به شرایط متقاضیان اظهار داشت: افراد ۱۸ تا ۸۰ سال، دارای سلامت عمومی مناسب و بیماری زمینه‌ای کنترل شده، توانایی تابعیت از برنامه واکسیناسیون، ویزیت‌ها و آزمایش‌ها و ساکن شهر یزد می‌توانند به صورت رایگان در این کارازمایی بالینی شرکت کنند.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی یزد افزود: تزریق این واکسن در سه مرحله با فاصله ۲۸ روزه انجام خواهد شد و در این مدت داوطلبان تحت مراقبت و بررسی‌های مداوم خواهند بود.

دهقانی ادامه داد: کارآزمایی بالینی بر روی حدود هزار نفر در کشور کوبا مشخص شده و بررسی عوارض تزریق این واکسن بر روی افراد مورد مطالعه، نشان داده که عوارض این واکسن در بدن افراد دریافت کننده واکسن بسیار کم و آن هم به شکل خفیف بوده است.

وی تصریح کرد: تزریق واکسن می‌تواند عوارضی مثل درد، قرمزی، تورم و یا کبودی در محل تزریق و نیز علایم خفیف مانند تب، سردرد، خستگی، بدن درد در ۴۸ ساعت اول یا حداکثر یک هفته بعد از تزریق به همراه داشته باشد.

دهقانی خاطر نشان ساخت: زنان باردار یا شیرده یا کسانی که قصد بارداری تا ۳ ماه پس از تزریق آخرین دوز واکسن را دارند، افراد دارای فشار خون کنترل نشده، سابقه مصرف سیگار بیش از ۲ نخ در روز برای بیش از ۲۰ سال، افراد دارای دیابت نوع دو کنترل نشده، افرادی که در سه ماه گذشته حمله آسمی داشته باشند و افرادی که سابقه دریافت خون یا فراورده‌های خونی مثل ایمنوگلوبولین در سه ماه گذشته را دارند مجاز به شرکت در این کارآزمایی بالینی نیستند.

وی گفت: سابقه دریافت واکسن کووید ۱۹ یا شرکت در کارآزمایی‌های این واکسن، داشتن سابقه دریافت خون یا فراورده‌های خونی در سه ماه گذشته، داشتن تب یا بیماری حاد در طی ۷ روز قبل از تزریق و یا در روز تزریق، داشتن بیماری مزمن کبدی کنترل نشده و سابقه تزریق واکسن حاوی توکسین کزاز طی سه ماه پیش از ورود به مطالعه، افراد ساکن در خانه‌های سالمندان و پرسنل خانه‌های سالمندان، جانبازان ساکن در مراکز نگهداری جانبازان و پرسنل این مراکز، افراد کم توان ذهنی و جسمی ساکن در مراکز نگهداری و پرسنل این مراکز و جانبازان بالای ۵۰ درصد و جانبازان شیمیایی تنفسی مانع از شرکت در این کارآزمایی می‌شود.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی یزد اظهار داشت: افراد می‌توانند هر زمان که بخواهند، حتی در میانه مطالعه پس از اطلاع به مجری، از پژوهش خارج شوند و خروج از پژوهش باعث محرومیت افراد از دریافت خدمات بهداشتی درمانی معمول نخواهد شد.

دهقانی ادامه داد: دست اندرکاران این پژوهش، کلیه اطلاعات مربوط به پرونده بهداشتی شرکت کنندگان را نزد خود به صورت محرمانه نگهداشته و فقط اجازه دارند نتایج کلی و گروهی این پژوهش را بدون ذکر نام و مشخصات شرکت کنندگان منتشر کنند.

وی گفت: متقاضیان می‌توانند جهت کسب اطلاعات بیشتر و ثبت نام به سایت www.pasteurcovac.ir مراجعه کنند و یا همه روزه از ساعت ۸ صبح تا ۱۹ با سامانه ۱۱۱ تماس بگیرند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا