رییس انستیتو پاستور: ایران در دوران کرونا در عرصه واکسن‌سازی ۲۰ سال جلوتر رفت

به گزارش واکسن آنلاین، علیرضا بیگلری افزود: ما ۲۵ سال از عرصه واکسن سازی غافل بودیم اما در یک سال دوران همه گیری بیماری کووید ۱۹ در این زمینه به خوبی عمل کردیم.

وی با تاکید بر اینکه واکسن، چهارراه تعامل علوم مختلف است و همه رشته ها در آن پیشرفت می کند، اظهار داشت: تجربه دوران کرونا نشان داد که واکسن، مقوله حاکمیتی است و در مواردی ممکن است امکان خرید آن وجود نداشته باشد بهمین دلیل باید به داخل مرزها نگاه کنیم.

بیگلری با تاکید بر اینکه امروز در زمینه تولید کیت های تشخیص کرونا نیز خیلی خوب عمل کردیم و در دورترین نقاط کشور بیش از ۴۰۰ آزمایشگاه داریم، تصریح کرد: انستیتو پاستور از سال گذشته با حرکت جهادی و ورود به کار تولید واکسن علیه کرونا ۶ طرح را معرفی کرد.

وی با بیان اینکه وزیر بهداشت تابستان سال گذشته به موضوع همکاری های مشترک با شرکت های صاحب نام تاکید کرد، افزود: با توجه به شناختی که از تولیدکنندگان مختلف داشتیم واکسن کرونای نوترکیب کنژوگه به چند دلیل برای همکاری مشترک ایران و کوبا انتخاب شد.

بیگلری، یکی از این دلایل را طراحی ویژه و متمایز واکسن اعلام و اضافه کرد: در این واکسن بخش های مختلف ویروس بر روی پروتئین حامل متصل می شود که باعث می شود کار ایمن سازی بهتر انجام شود و با چندین ویروس جهش یافته می تواند مقابله کند.

وی ادامه داد: این واکسن، یادآور را همراه خود دارد که باعث می شود سیستم ایمنی چند برابر تحریک شود و از طرف دیگر شرکتی که روی این واکسن کار می کرد، نزدیک ترین موسسه ای است که با انستیتو پاستور ایران همکاری می کند و واکسن هپاتیت محصول این همکاری مشترک است.

بیگلری با بیان اینکه واکسن های تولیدی انستیتو پاستور امروز با پیشینه یکصد سال در بدن بیشتر مردم ایران و حتی صدها میلیون نفر ورای مرزهای کشورمان وجود دارد، خاطرنشان کرد: مراحل یک و ۲ کارآزمایی واکسن نو ترکیب کنژوگه در کوبا نشان داد که این واکسن عوارض کم و کارایی خوبی دارد و امروز مرحله سوم کارآزمایی بالینی آن در کشورمان و از جمله شهر اصفهان آغاز شد.

وی با اشاره به اینکه این واکسن در مرحله سوم به ۲۴ هزار داوطلب تزریق می شود، تصریح کرد: پس از تایید نهایی این واکسن، تولید آن را برای خرداد امسال آماده می کنیم و هرگاه وزارت بهداشت تصمیم گرفت وارد بازار خواهد شد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا