مدیر مرکز کارآزمایی بالینی دانشگاه علوم پزشکی: واکسن «کوو ایران برکت» ایمن و بی‌خطر است

به گزارش واکسن آنلاین، حامد حسینی مدیر مرکز کارآزمایی بالینی دانشگاه علوم پزشکی تهران: نتایج مراحل انجام شده کارآزمایی بالینی واکسن ایرانی کرونا به نام «کوو ایران برکت» نشان می‌دهد که این واکسن ایمن و بی‌خطر است.

حسینی افزود: در شرایط آزمایشگاهی، ایمنی زایی این واکسن به اثبات رسیده و در مرحله سوم کارآزمایی بالینی به طور دقیق مشخص می‌شود که این واکسن چه مقدار اثربخش است.

وی ادامه داد: هرچند نتایج مرحله دوم تست انسانی، حدود این موضوعات را مشخص می‌کند، اما در فاز سوم درصد اثربخشی واکسن به طور دقیق مشخص می‌شود.

حسینی بیان داشت: دُز ۵ میکروگرم در مطالعات قبل از فاز سوم با اندازه گیری‌های آزمایشگاهی سطح پادتن، بهترین پاسخ ایمنی را در داوطلبان ایجاد کرده است به همین دلیل از این دُز در مرحله سوم کارازمایی بالینی این واکسن استفاده می‌شود.

واکسن ایران برکت، ویروس کرونای انگلیسی را خنثی می‌کند

وی ادامه داد: نتایج بررسی‌های آزمایشگاهی نشان می‌دهد که واکسن کوو ایران برکت قادر است ویروس کرونای جهش یافته موسوم به جهش (واریانت) انگلیسی را خنثی کند.

مدیر مرکز کارآزمایی بالینی دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: در محیط آزمایشگاهی ویروس کرونا جهش یافته موسوم به انگلیسی، کشت داده شد و پادتن افرادی که این واکسن را دریافت کردند در مجاورت این ویروس قرار گرفت، خنثی سازی ویروس تایید شد. در این بررسی تأثیر واکسن از طریق تست خنثی سازی سرم داوطلبان مشاهده شده است.

حسینی ادامه داد: جهش‌های دیگر ویروس کرونا مانند آفریقایی، بزریلی و هندی اگر برای مطالعه در اختیار ما قرار گیرد با همین روش می‌توانیم بررسی را انجام دهیم.

وی افزود: برخی تولید کنندگان واکسن کرونا اعلام کردند که واکسن آن‌ها می‌تواند جهش‌های انگلیسی، برزیلی و افریقایی را خنثی کند، اما مثلا در جهش‌های بزریلی و افریقایی، قدرت اثر واکسن کمتر شده است.

بیش از ۶ هزار داوطلب مرحله سوم کارآزمایی بالینی، واکسن نما دریافت می‌کنند
مدیر مرکز کارآزمایی بالینی دانشگاه علوم پزشکی تهران همچنین گفت: از جمعیت ۲۰ هزار نفری که وارد مرحله سوم کارآزمایی بالینی می‌شوند بیش از ۶ هزار داوطلب واکسن نما و بقیه هم واکسن فعال را دریافت می‌کنند.

حسینی ادامه داد: حدود دو سوم داوطلبان کارآزمایی بالینی، واکسن کوو ایران برکت را دریافت می‌کنند و به بقیه هم بصورت تصادفی واکسن نما تزریق می‌شود، به عبارتی همه داوطلبان حتما واکسن نمی‌زنند و بعد پایان مراحل آزمایش انسانی به افراد اطلاع داده می‌شود که آیا واکسن یا واکسن نما را دریافت کردند

وی، گروه سنی مرحله سوم تست انسانی واکسن ایران برکت را بین ۱۸ تا ۷۵ سال اعلام کرد و افزود: این مرحله از روز پنجم اردیبهشت در تهران و کرج آغاز شده و به تدریج در چهار شهر دیگر آغاز می‌شود.

مدیر مرکز کارآزمایی بالینی دانشگاه علوم پزشکی تهران خاطرنشان کرد: تمام داوطلبان مرحله دوم تست انسانی وارد طرح مطالعاتی شدند به عبارتی همه ۲۸۰ داوطلب این مرحله، دُز اول واکسن را دریافت کردند و به یک سوم این افراد دُز دوم تزریق شده و بقیه هم ۲ تا ۳ هفته دیگر تزریق دوم خود را تزریق می‌کنند.

حسینی ادامه داد: گروه سنی داوطلبان در مرحله دوم مطالعه، ۱۸ تا ۷۵ سال بود که ۲۰۰ داوطلب کمتر از ۵۰ سال و بقیه داوطلبان هم بالای ۵۰ سال بودند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا