رییس دانشگاه علوم پزشکی: فاز سوم کارآزمایی واکسن مشترک ایران و کوبا، متمرکز بر اثربخشی است

به گزارش واکسن آنلاین، رییس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی استان زنجان با بیان اینکه فاز سوم کارآزمایی واکسن پاستور و کوبا، متمرکز به ایمنی‌زایی و اثربخشی است، ابراز کرد: تزریق دوز دوم، بیش از ۹۷ درصد ایمنی‌زایی دارد.

دکتر پرویز قزلباش در مراسم مرحله سوم کارآزمایی بالینی واکسن کرونا انستیتوپاستور ایران و فنیلای کوبا (کنژوگه) در زنجان افزود: زنجان، جزو هفت استان برگزیده برای این آزمایش بزرگ در سطح ملی و انعکاس بین‌المللی در نظر گرفته شده است.

وی با بیان اینکه واکسیناسیون، یکی از اصلی‌ترین راه‌های پیشگیری از بیماری است، اظهار داشت: دنیا از ابتدای شیوع ویروس کرونا به دنبال دستیابی به واکسن تاثیرگذار و ایمن بود.

قزلباش افزود: تاکنون ۶ پلتفرم در کشور برای ساخت و تولید واکسن کرونا فراهم شده که یکی از برجسته‌ترین و موثرترین آن‌ها واکسنی است که در انستیتو پاستور ایران با پیگیری‌های جدی و انتقال دانش در حال انجام است.

این مسوول با اشاره به اینکه انستیتو پاستور، قدیمی‌ترین موسسه واکسن‌سازی ایران است، گفت: این انستیتو ارتباط و همکاری نزدیکی با سیستم سلامت کوبا داشته و تجاربی نیز به طور مشترک داشته‌اند که یکی از این تجارب موفق، تولید واکسن هپاتیت B بوده است.

وی با بیان اینکه داوطلبین این واکسن بین ۱۸ تا ۸۰ سال از هر دو جنس زن و مرد قراردارند اضافه کرد: یکی از مسائلی که مطرح است، اینکه گروههای هدف تا هفت ماه تحت پیگیری، و تا پایان فرصت مورد نظر، بیمه خواهند بود و همچنین این افراد، باید از سلامت عمومی، و بیماری زمینه‌ای کنترل شده داشته باشند.

به گفته قزلباش مطالعات این مرحله تزریق واکسن برای سه هزار نفر در استان زنجان انجام می گیرد، شرکت‌کنندگان در عین اقدام داوطلبانه، اقدام انسان‌دوستانه این کار را انجام می دهند.

نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه زنجان که به صورت مجازی با این مراسم ارتباط برقرار کرده بود، با اشاره به تولید واکسن کرونا در داخل کشور گفت: این موفقیت بزرگ را به مدافعان سلامت و تمام دانشمندان بزرگ کشورمان تبریک گفته که انصافاً کار بسیار مهم و موثری انجام داده و قدم‌های بزرگی در این رابطه برداشته‌اند.

وی اضافه کرد: امیدواریم عزم ملی و این خدمت بزرگ و ثمرات این واکسن، موجب شود تا هرچه زودتر، شر ویروس منحوس کرونا از جامعه بشری، دفع و رفع شود.

حجت الاسلام خاتمی با اشاره به در پیش بودن شب‌های قدر خاطرنشان کرد: شب‌های قدر، فرصت بسیار خوبی است تا دعا در کنار دارو و تزریق واکسن سبب شود تا این بیماری هرچه زودتر به اتمام برسد.

وی با اشاره به تلاش‌های کادر بهداشت و درمان در دوران شیوع ویروس کرونا افزود: کادر بهداشت و درمان و مجموعه دانشگاه علوم پزشکی استان طی این مدت، قدم‌های خوبی برداشته و تلاش‌های بسیاری برای حفظ سلامت جامعه انجام داده‌اند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا