درخواست «یونیسف» از انگلیس برای اختصاص واکسن به کشورهای فقیر

به گزارش واکسن آنلاین، صندوق کودکان سازمان ملل متحد (یونیسف) از دولت انگلیس خواست ۲۰ درصد از ذخیره واکسن خود را به کشورهای فقیر و کم درآمد اختصاص دهد.

روزنامه گاردین نوشت: یونیسف گفته انگلیس باید متعهد شود تا اوایل ماه ژوئن (خرداد-تیر) ۲۰ درصد از ذخیره واکسن خود را در اختیار کشورهایی قرار دهد که نیاز فوری به واکسن دارند.

بر اساس براورد یونیسف، ذخایر واکسن انگلیس برای ایمن سازی همه بزرگسالان در این کشور تا پایان ماه ژوئیه (تیر-مرداد) کافی است و این کشور دارای دوزهای کافی واکسن برای واکسیناسیون ۵۰ میلیون نفردیگر از جمعیت جهان است.

صندوق کودکان سازمان ملل متحد از دولت انگلیس خواسته است با کمک خود به واکسیناسیون کشورهای جهان الگویی را برای کشورهای گروه هفت ایجاد کند.

این صندوق اعلام کرده که واکسینه کردن کشورهای دیگر تنها راه برای تضمین جلوگیری از سرایت ویروس کرونای جدید است.

این درخواست یونیسف پیش از برگزاری اجلاس گروه هفت در انگلیس- که قرار است ماه آینده برگزار شود- مطرح کرده است.

فرانسه اعلام کرده که تا ۵ درصد از ذخیره واکسن خود را به برنامه کوواکس تحت حمایت سازمان ملل برای کمک به واکسیناسیون کشورهای کم درامد اختصاص خواهد داد.

امانوئل مکرون رئیس جمهوری فرانسه از اروپا و آمریکا خواسته است این رویه را دنبال کنند. وی در مصاحبه با روزنامه فایننشال تایمز گفت: ما درباره میلیاردها دوز واکسن و یا اختصاص فوری میلیاردها یورو صحبت نمی کنیم. حرف ما بر سر اختصاص سریع ۴ تا ۵ درصد از دوز واکسن هایی است که در اختیار داریم. این سهم تغییری در برنامه های واکسیناسیون ما ایجاد نمی کند اما هر کشوری باید تعداد کمی از دوزهای واکسن خود را برای انتقال به دیگر کشورها کنار بگذارد اما این اقدام باید بسرعت انجام گیرد تا مردم ببینند که چنین اتفاقی در حال رخ دادن است.

دولت جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا نیز متعهد شد مازاد ذخیره واکسن خود را با کشورهای در حال توسعه به اشتراک بگذارد و متهد شده ۶۰ میلیون دوز واکسن استرازنکای موجود در ذخایر واکسن خود را که هنوز در آمریکا مجوز نگرفته به کشورهای در حال توسعه ارسال کند.

یونیسف می گوید انگلیس باید نقش پیشتازی را در این زمینه ایفا کند واز دیگر کشورهای گروه هفت خواسته است ۲۰ درصد از ذخایر واکسن خود را به کوواکس اختصاص دهند.

جانا رِی از مدیران یونیسف در انگلیس گفت که این کشور کار خارق العاده ای در واکسیناسیون بیش از نیمی از جمعیت بزرگسال خود انجام داده است اما نمی توان این موضوع را نادیده گرفت که انگلیس و دیگر کشورهای گروه هفت، یک – سوم ذخیره واکسن جهان را خریده اند در حالی که تنها ۱۳ درصد جمعیت جهان را تشکیل می کنند و این امر خطر عقب افتادن کشورهای کم درآمد را دارد.

بروس ایلوارد مشاور ارشد سازمان بهداشت جهانی که در تیم اجرایی کوواکس نیز نقش دارد از کشورهای ثروتمند خواسته است درصدی از واکسن خود را در اختیار سایر کشورها قرار دهند.

وی در مصاحبه با گاردین گفت: اکنون ۱.۳ میلیارد دوز واکسن در بازوی مردم سراسر جهان تزریق شده است اما واکسن های تزریقی به ۲۰ تا ۳۰ درصد جمعیت فقیرترین کشورهای جهان کم تر از ۵ میلیون است و این نابرابری است.

کرونا درجهان بیش از ۱۶۰ میلیون نفر را مبتلا کرده که از این تعداد ۳ میلیون و ۳۳۱ هزار و ۲۹۶ نفر جان خود را از دست داده اند.

سازمان جهانی بهداشت درباره نابرابری در توزیع واکسن در جهان هشدار داده است.تدروس ادهانوم، دبیرکل سازمان جهانی بهداشت نسبت به انحصارطلبی در زمینه واکسن هشدار داده و گفته چنین مساله‌ای می‌تواند باعث گسترش همه‌گیری شود.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا