رئیس انستیتو پاستور خبر داد؛ تولید ۴ میلیون دوز واکسن کرونای تولید ایران-کوبا تا ۵ ماه آینده

به گزارش واکسن آنلاین، رئیس انستیتو پاستور ایران در حاشیه بازدید از سایت تزریق واکسن ایران کوبا در دانشگاه علوم‌پزشکی بابل از تولید یک میلیون دوز واکسن تا آخر خرداد و ۳ میلیون دوز تا پایان شهریور در صورت اخذ مجوز خبر داد.

دکتر بیگلری افزود : بعد از شروع بحران کووید ۱۹ در کشور انستیتو پاستور ایران محوریت تشکیل شبکه تشخیص ملی کووید ۱۹ را به عهده گرفته و اکنون در سراسر کشور بیش از ۳۰۰ آزمایشگاه می‌توانند تشخیص آزمایشگاهی کووید ۱۹ را با هدایت و محوریت انستیتو پاستور ایران انجام دهند.

او گفت : بعد از راه اندازی سیستم تشخیص کووید ۱۹ در کشور و آماده کردن زمینه برای تولید کیت‌های داخلی انستیتو پاستور ایران در اواسط بهار ۱۳۹۹ وارد جهاد علمی دیگری برای تولید واکسن شد و واکسن‌های متعددی در انستیتو پاستور ایران طراحی و تولیدشان آغاز شد.

دکتر علیرضا بیگلری افزود: در راستای تصمیم وزارت بهداشت که واکسن مشترک با یکی از شرکت‌های معتبر واکسن سازی دنیا بصورت اشتراکی داشته باشیم و با توجه به همکاری دو دهه انستیتو پاستور با کشور کوبا، مقرر شد در طراحی و اقدام به تولید بر روی واکسن‌های مشترکی برنامه ریزی شود.

رئیس انستیتو پاستور ایران با اشاره به اینکه این واکسن از نوع واکسن‌های نوترکیب می‌باشد که کم عارضه و بسیار موثر است، گفت: این امر در کوبا در کار آزمایی ۱ و ۲ به اثبات رسیده است و در فاز ۳ در کوبا بر روی ۴۵ هزار داوطلب مورد بررسی قرار گرفته که نشان داده این واکسن کارآیی و ایمنی بسیار بالایی دارد.

او افزود : در ایران از ۶ اردیبهشت ۱۴۰۰ در اصفهان کار شروع شده و در کار آزمایی ۳ یا فاز نهایی واکسن بر روی ۲۴ هزار نفر از هموطنان در ۸ شهر کشور (اصفهان، زنجان، همدان، کرمان، یزد، بندرعباس، بابل و ساری) کار خودشان را شروع کردند.

دکتر بیگلری با اشاره به اینکه از تعداد ۲۴ هزار نفری که باید وارد مطالعه شوند تقریبا بیشتر از نصفشان تزریق اول را دریافت کرده اند، گفت: این واکسن تنها واکسن نوترکیبی است که کونژوگه شده برای کووید و مسلما یکی از ابزار‌های بسیار خوب کشور در امر کنترل کووید ۱۹ خواهد بود.

رئیس انستیتو پاستور ایران افزود: این واکسن تا آخر خرداد یک میلیون دوز آماده خواهد بود با اخذ مجوز می‌توانیم در تا پایان شهریور ۳ میلیون دوز دیگر تولید داشته باشیم.

واکسن جدید انستیتو پاستور قابلیت باز مهندسی در مواجهه با جهش‌های کرونا

رئیس انستیتو پاستور ایران گفت: ویژگی واکسن جدید انستیتو پاستور فناوری آن است که تاکنون فقط محدود به چهار کشور امریکا، انگلیس، روسیه و چین بوده و ایران پنجمین کشوری است که این فناوری را دارد.

دکتر بیگلری افزود: در جهش‌های جدید ویروس کووید، واکسن جدید با سرعت بسیار زیاد در کمتر از دو هفته می‌تواند باز مهندسی شود و با جهش‌های جدید مقابله بکند.

او با بیان اینکه در جهش‌های آتی ویروس کرونا اغلب واکسن‌ها به باز مهندسی احتیاج دارند گفت: هم واکسن جدید این مرکز و هم واکسن مشترک ایران کوبا قابلیت مقابله با جهش‌های پیش رو را دارند

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا