معاون وزیر کشور: تمام عوامل اجرایی و نظارتی انتخابات واکسن کرونا می زنند

به گزارش واکسن آنلاین، رییس ستاد انتخابات کشور با بیان ابلاغ دستورالعمل پروتکل‌های بهداشتی به کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری و تاکید بر رعایت این پروتکل‌ها توسط همه نامزدها، درباره بحث سلامت مجریان و ناظران انتخابات گفت: همه عوامل اجرایی و نظارتی واکسینه می‌شوند.

وی افزود: ستاد ملی کرونا مصوب کرد ساعت ۷ صبح بیست و هشتم انتخابات شروع شود و وزیر کشور این اختیار را دارد در صورت تشخیص، تا ۲ بامداد روز بعد زمان رای‌گیری را تمدید کند و مردم بتوانند در بازه زمانی بیشتر رای دهند. تعداد شعب هم از ۶۲ هزار شعبه به ۷۲ هزار شعبه افزایش یافته است و به همه استان‌ها و فرمانداران اعلام کرده‌ایم هر مقدار لازم است که مردم معطل نشوند و در صف قرار نگیرند، اعلام کنند.

عرف با تاکید بر رعایت همه پروتکل های بهداشتی در شعب رای گیری از جمله مواد ضد عفونی کننده، ماسک و فاصله اجتماعی، گفت: دغدغه‌ای نسبت به عوامل اجرایی و نظارتی داشته‌ایم که باید ۲۴ تا ۷۲ ساعت در شعبه بمانند. برای همین در ستاد ملی مصوب شد کارگزاران انتخابات هم در مسیر واکسیناسیون قرار بگیرند و طوری برنامه‌ریزی شد تا به واکسن عمومی وزارت بهداشت لطمه‌ای وارد نکند. لذا قرار شد بخشی از بخش خصوصی و بخشی هم از واکسن ایرانی استفاده شود.

معاون وزیر کشور درباره نگرانی از طولانی شدن صف و اثر انگشت، گفت: دیگر اثر انگشت با هماهنگی شورای نگهبان نداریم و آن را حذف کردیم. دستگاه احراز هویت داریم که به صورت برخط استعلام می‌کند و دو سوال از کدملی می‌پرسد که آیا صاحب این کد ملی زنده است یا فوت کرده و دوم اینکه آیا رای داده یا نداده؛ اگر از هر دو سوال، پاسخ درست گرفت به شما اجازه رای دادن می‌دهد و اگر پاسخ طور دیگری بود که شما این اجازه را نمی‌دهد لذا بحث تقلب و استفاده از شناسنامه جعلی و غیره کاملا بسته شد چون این دستگاه مستقیماً به ثبت احوال متصل است و ثبت احوال به سرعت برخط استعلام می کند و پاسخ می دهد.

معاون سیاسی وزیر کشور درباره هماهنگی برای برگزاری انتخابات همزمان و دریافت چهار تعرفه همزمان، اظهار کرد: شش ماه قبل از انتخابات مجلس شورای اسلامی وزارت کشور به معنای امروزی حالت انتخاباتی به خود گرفت و همه استانداران، فرمانداران، بخشداران و همه عوامل درگیر این فعالیت شدند و مرحله دوم را شهریور ۹۹ برگزار کرده‌ایم و از مهر ۹۹ همه برای انتخابات امسال آماده شده‌اند که به همه همکاران خود در سراسر کشور خداقوت می‌گویم.

وی با تاکید بر برگزاری انتخاباتی سالم و امن، ادامه داد: پس از احراز هویت رای دهنده چهار تعرفه در حوزه‌های با ۴ انتخابات را دریافت می‌کند.

عرف به رای دهندگان در کلان شهرها توصیه کرد تا خودکار شخصی همراه خود بیاورند، برای انتخابات رییس جمهوری یک اسم را بنویسند و در شوراها چون تعداد بیشتر است، افراد مورد نظر را از قبل انتخاب کرده و به همراه داشته باشند تا معطل نشوند.

معاون وزیر کشور با بیان اینکه بیش از ۶ ماه روی اپلیکیشن شعبه‌یاب بحث شده است، گفت: کمیته فناوری ستاد انتخابات کشور، مقدمات کار را آماده کرده و این کار به وزارت فناوری و اطلاعات محول شده است. این کار با استفاده از نرم افزارهای داخلی در حال انجام است تا بدون نصب نرم افزاری ، گوشی خلوت‌ترین و نزدیک‌ترین شعبه را نشان فرد بدهد.

رییس ستاد انتخابات کشور درباره اینکه تمدید ساعت رای گیری تا ساعت ۲ شب آیا در همه شهرها انجام می‌شود یا نه گفت: فرض این است افراد در مدت زمان قانونی یعنی ۱۰ ساعت رای دهند. اما در مناطق گرمسیر مردم عموماً پس از غروب رای می دهند، لذا این اختیار به وزیر داده شده تا در صورت ضرورت از آن استفاده کند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا