ایمنی واکسن کرونای ایرانی حدود ۹۰ درصد است/ مقاومت واکسن ایرانی در برابر کرونای انگلیسی

به گزارش واکسن آنلاین، حسن جلیلی، مدیرگروه تحقیقات تولید واکسن ستاد اجرایی فرمان امام(ره) گفت و گویی با روزنامه جام جم انجام داده است که بخش‌های مهم آن در ادامه می‌آید.

در هیچ کشوری نمی‌توان در مدت‌زمان کوتاهی همه مردم یک کشور را در برابر ویروس کرونا واکسینه کرد. در کشورهایی که از یک تا دو ماه پیش واکسیناسیون را شروع کرده‌اند، تمام نیاز مردم کشورشان به واکسن را تأمین نکرده‌اند و البته واکسیناسیون را برای همه مردم انجام نداده‌اند.

آمار جهانی کسانی که واکسیناسیون را انجام داده‌اند، فقط ۰.۰۴ درصد است. به‌عبارت‌دیگر آمار جهانی واکسیناسیون حتی به عدد یک‌دهم هم نرسیده است. بنابراین باید مدت‌زمان بیشتری بگذرد تا بتوانیم درباره واکسیناسیون عمومی حرف بزنیم.

تمام دنیا تا پایان ۲۰۲۲ واکسینه می‌شوند

ما هم مانند همه کشورها تمام تلاشمان را به کار می‌بریم تا در مدت‌زمان معقولی، همه آزمایش‌ها را انجام دهیم و درصورتی‌که آزمایش‌ها با موفقیت به پایان برسد، واکسیناسیون عمومی را انجام خواهیم داد.

آن‌طور که دانشمندان دنیا تخمین زده‌اند، تمام دنیا تا پایان سال۲۰۲۲ در برابر ویروس کرونا واکسینه می‌شوند. امیدوارم در این مدت‌زمان این پیش‌بینی تحقق پیدا کند.

اوایل شیوع ویروس کرونا ما اطلاعات دقیقی درباره آن نداشتیم و نمی‌دانستیم دقیقا چه زمانی به واکسن کرونا دست پیدا می‌کنیم اما تحقیقات علمی برای تولید واکسن از همان روزهای اول، آغاز و امکانات هم فراهم شد. البته خدا هم کمک کرد تا اتفاقات خوبی درباره تولید واکسن در کشور بیفتد.

زیرساخت‌ها فراهم‌شد واکسن ساختیم

پیش‌بینی همه دنیا هم این بود که تا قبل از پایان سال۲۰۲۱ به واکسن نمی‌رسیم، اما همه دنیا زودتر به واکسن کرونا دست پیدا کردند. به‌این‌ترتیب ما هم زودتر توانستیم واکسن تولید داخل را تولید کنیم.

رسیدن به واکسن کرونا به خاطر زیرساخت‌هایی است که برای تولید واکسن در کشور فراهم‌شده است. حالا با تحقیقات و امکاناتی که برای تولید واکسن در دست داریم، می‌توانیم بگوییم زودتر از دو سال دیگر می‌توانیم به واکسن کرونا دست پیدا کنیم.

تا زمانی که ۸۰درصد مردم واکسینه نشده‌اند، استفاده از ماسک اجباری است

در بسیاری از کشورها که واکسیناسیون را انجام می‌دهند، همچنان استفاده از ماسک الزامی است. استفاده از ماسک بخشی از پروتکل‌های بهداشتی است که باید در برابر بیماری به آن توجه داشت.

کارشناسان معتقدند تا زمانی که ۶۰تا ۷۰درصد مردم در برابر ویروس کرونا واکسینه نشوند، همه باید از ماسک استفاده و پروتکل‌های بهداشتی را رعایت کنند. بسیاری از کارشناسان حتی می‌گویند تا زمانی که ۸۰درصد مردم واکسینه نشده‌اند، استفاده از ماسک اجباری است، بنابراین همه باید از ماسک استفاده کنند.

اگر همه‌چیز موفقیت‌آمیز باشد و فازهای انسانی به اتمام برسد، حدود چهارپنج ماه زمان می‌برد تا واکسن کرونای تولید داخل تولید انبوه داشته باشد و به مردم عرضه شود.

واکسن تولید داخل، پلتفرم‌های مشترکی با واکسن‌های کشورهای دیگر که وارد فاز انسانی شده‌اند، دارد. داده‌های آماری و پلتفرم‌های عددی مشابهی که در کشورهای دیگر آزمایش شده است، نشان می‌دهد واکسن تا ۹۰درصد در برابر ویروس کرونا مقاوم است.

ما هنوز وارد فاز انسانی نشده‌ایم، اما درباره درصد ایمنی در برابر ویروس کرونا می‌توانیم از داده‌ها و پلتفرم‌های عددی آنها استفاده کنیم، بنابراین می‌توان گفت ایمنی واکسن کرونای تولید داخل هم حدود ۹۰درصد است، اما باز برای رسیدن به عدد دقیق باید صبر کرد.

فکر می‌کنم واکسنی که ما تولید کرده‌ایم می‌تواند در برابر جهش ویروس مقاوم باشد. اطلاعات آماری که داریم، این نکته را تاکید می‌کند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا