واکسن مشترک ایران و کوبا عارضه‌ ویژه‌ای نشان نداده است

به گزارش واکسن آنلاین، مصطفوی گفت: واکسن مشترک ایران و کوبا تا به امروز عارضه‌ی ویژه‌ای در داوطلبان نشان نداده است و تمام عوارض سطحی بودند.

برنامه «روزنه» با موضوع واکسن‌های ایرانی کرونا، در ارتباط تلفنی با دکتر احسان مصطفوی (عضو هیئت علمی انستیتو پاستور ایران و مدیر پروژه کارآزمایی بالینی فاز سه واکسن مشترک کوبا و ایران) از شبکه رادیویی گفت و گو روی آنتن رفت.

احسان مصطفوی در مصاحبه تلفنی با برنامه «روزنه» گفت: در حال حاضر کارآزمایی بالینی فاز سه واکسن مشترک ایران و کوبا در حال انجام است.

وی افزود: این کارآزمایی از ۶ اردیبهشت امسال با حضور ۲۴ هزار داوطلب از شهرهای مختلف ایران شروع شده است.

عضو هیئت علمی انستیتو پاستور ایران ادامه داد: دومین مرحله از تزریق کارآزمایی فاز سه در ۴ خردادماه در شهرهای اصفهان و زنجان و همدان انجام شد.

وی اضافه کرد: امیدواریم که تا پایان خرداد ماه ۱۴۰۰ مرحله دوم تزریق کارآزمایی بالینی فاز سوم واکسن ایران و کوبا به اتمام برسد.

احسان مصطفوی با اشاره به این که افراد ۱۸ تا ۸۰ سال در کارآزمایی شرکت می‌کنند، تصریح کرد: در حال حاضر انستیتو پاستور به طور جدی موضوع تولید واکسن را پیگیری می‌کند و خوشبختانه پیشرفت‌های خوبی در این حوزه انجام شده است.

وی عنوان کرد: فاز اول و دوم کارآزمایی واکسن مشترک ایران و کوبا در کشور کوبا انجام شده است.

مدیر پروژه کارآزمایی بالینی فاز سه واکسن مشترک کوبا و ایران اضافه کرد: کشور کوبا دو هفته زودتر از ایران کارآزمایی بالینی فاز سه را شروع کرد.

وی با اشاره به این که کارآزمایی فاز سه با هدف دستیابی به میزان اثربخشی واکسن انجام می‌شود، تاکید داشت: تا به امروز نتیجه‌ای از اثربخشی این واکسن در هر دو کشور اعلام نشده است.

احسان مصطفوی افزود: میزان اثر بخشی واکسن در فاز سوم کارآزمایی پس از گذشت چند هفته از تزریق دوز دوم است.

وی اظهار داشت: واکسن مشترک ایران و کوبا تا به امروز عارضه‌ی ویژه‌ای در داوطلبان نشان نداده است و تمام عوارض سطحی بودند.

عضو هیئت علمی انستیتو پاستور ایران در بخش دیگری از سخنان خود در برنامه «روزنه» گفت: توصیه می‌شود که اشخاص مشمول تزریق واکسن حتما واکسن را دریافت کنند.

وی با بیان این که واکسن‌های تولید داخل به زودی مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرند، افزود: ما نباید منتظر تولید واکسن‌های جدید بمانیم.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا