سخنگوی سازمان غذا و دارو: کارآزمایی ۵ واکسن کرونا به مرحله نهایی رسیده است

به گزارش واکسن آنلاین، سخنگوی سازمان غذا و دارو گفت: با تلاش محققان کشور تا امروز حداقل ۵ واکسن به مرحله کارآزمایی نهایی بالینی رسیده است.

کیانوش جهانپور در گفتگوی تلویزیونی افزود: واکسن‌های پاستور و کوویران برکت به نتایج موفقیت آمیزی در مراحل ۱ و ۲ رسیده و این امید را ایجاد کرده اند تا حداقل در گام اول به صورت زودهنگام برای تزریق به داوطلبان مجوز صادر شود و احتمال اینکه این اتفاق بیافتد زیاد است در این صورت شاهد آن خواهیم بود که واکسن‌های ایرانی جزو ۷ واکسن دنیا خواهند بود که مجوز گرفته اند.

سخنگوی سازمان غذا و دارو گفت: ما کشور بزرگی هستیم و چون باید حداقل ۷۰ درصد واکسینه شوند تا ایمنی نسبی جمعیت ایجاد شود به ۱۲۰ میلیون دز واکسن نیاز داریم به همین دلیل علاوه بر تولیدات داخل که تا آخر تابستان به ۵۰ میلیون دوز خواهد رسید، بخشی هم کماکان باید از محل واردات تأمین شود.

دکتر جهانپور با اشاره به تقاضای کشورهای اروپایی و آسیایی به واکسن ایرانی، افزود: با توجه به نتایج و کیفیت خوب واکسن‌های تولید داخل و نیز کمبود تولید واکسن در دنیا، با تأمین مواد اولیه و بعد از تأمین نیاز داخلی، صادرات واکسن می‌تواند در دستور کار قرار بگیرد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا