توقف واکسن آسترازنکا در شیلی در پی گزارش لختگی خون

به گزارش واکسن آنلاین، وزارت بهداشت شیلی روز پنج شنبه اعلام کرد بعد از گزارش لختگی خون در یک مرد در پی تزریق دوز اول واکسن آسترازنکا، سن مجاز افراد دریافت کننده را از ۱۸ به ۴۵ سال افزایش داده و تزریق دوز دوم این واکسن را نیز متوقف کرده است. شیلی که یکی از نخستین کشور‌هایی است که واکسیناسیون کرونا را آغاز کرد واکسن آسترازنکا را در آوریل میلادی دریافت کرد.

نهاد‌های تنظیم مقررات در ابتدا این واکسن را برای مردان بالای ۱۸ سال و زنان بالای ۴۵ سال تصویب کردند. وزارت بهداشت شیلی روز پنج شنبه خبر داد یک مرد ۳۱ ساله هفت روز بعد از تزریق دوز اول واکسن آسترازنکا دچار شرایطی کم نظیر، اما جدی لختگی خون همراه با کاهش شدید پلاکت شده است. این نهاد شیلی تصریح کرد: تا زمان تکمیل اطلاعات در این باره، تزریق دوز دوم را متوقف و سن مجاز دریافت کنندگان را به ۴۵ سال افزایش می‌دهد. هنوز آسترازنکا در این باره اظهارنظری نکرده است.

در همین حال، همزمان با توقف تزریق واکسن استرازنکا(دانشگاه آکسفورد)، در برخی کشورهای اروپایی از بیم عارضه ایجاد لخته خون، دانشمندان انگلیسی و اروپایی معتقدند که هیچ ارتباطی بین این دو مساله وجود ندارد. پیشتر سازمان نظارت بر محصولات دارویی اتحادیه اروپا (ئی‌ام‌ای) هم در بیانیه‌ای اعلام کرد که هیچ نشانه ای وجود ندارد که واکسن استرازنکا به افزایش خطر ایجاد لخته خون ارتباطی داشته باشد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا