احتمال ارتباط تزریق واکسن «فایزر» با التهاب قلب نوجوانان

به گزارش واکسن آنلاین، نگرانی‌های جدید در خصوص احتمال ارتباط میان تزریق واکسن فایزر و التهاب قلبی در نوجوانان پسر رخ داده است.

نتایج یک تحقیق جدید که در نشریه «طب کودکان» منتشر شد نشان می‌دهد هفت نوجوان پسر، پس از تزریق دوز دوم واکسن فایزر، به التهاب ماهیچه قلب مبتلا شدند. این موضوع نشان دهنده ارتباط احتمالی میان این عوارض و تزریق واکسن است.

دکتر سیگال، متخصص امور پزشکی در شبکه فاکس نیوز درباره خطر احتمال ابتلا به التهاب ماهیچه قلب در نوجوانان پسر گفت: این موضوع بسیار نادر است. نتایج این تحقیق نشان می‌دهد از هر ۵۰ هزار نفر، تنها یک نفر دچار چنین مشکلی شده است؛ التهاب موقت در ماهیچه قلب. این موضوع در میان جوانان ۱۸ تا ۲۴ ساله، یک مورد در هر ۶۰ هزار نفر بوده است. همانطور که شما نیز اعلام کردید، این هفت مورد که در آمریکا رخ داد بسیار نادر است. اگر نوجوانی که واکسن را تزریق کرده است دچار درد در ناحیه سینه، و تنگی نفس شود، مورد بررسی قرار می‌گیرد. من با «پیتر مارکز» که مسئول این گونه امور در سازمان غذا و داروی آمریکا است، صحبت کردم. وی گفت همه مواردی که در آمریکا مشاهده کرده اند، کم و بیش، گذرا بوده اند. همچنین وجود ارتباط میان این دو موضوع به اثبات نرسیده است. اما به نظر من، وقوع چنین شرایطی محتمل است. اما حتی وقوع چنین شرایطی، با ابتلا به کووید ۱۹ قابل مقایسه نیست.

مجری در ادامه گفت: با وجود این احتمال اندک، من به عنوان یک والد، این خطر را برای فرزندم، با خطر ابتلا به کووید مقایسه می‌کنم. اما پزشکان مرکز کنترل بیماری‌ها می‌گویند شمار این موارد در میان نوجوانان در حال افزایش است.

دکتر سیگال گفت: کاملا درست است. اما باید این موضوع را نیز بدانید که ۲۰۰ نوجوان، ماه گذشته بر اثر ابتلا به کووید ۱۹ در بیمارستان بستری شدند. یک سوم از این نوجوانان نیز در نهایت مجبور به بستری در بخش مراقبت‌های ویژه شدند. بیشتر این افراد، به بیماری‌های پیش زمینه‌ای مبتلا بودند. بنابراین، این افراد باید زودتر از بقیه واکسن بزنند. همچنین نوجوانانی که اضافه وزن دارند، باید زودتر از دیگران واکسن بزنند. در اینجا باید به نتیجه یک تحقیق اشاره کنم. در این تحقیق، ورزشکاران حرفه‌ای مورد پژوهش قرار گرفتند. این ورزشکاران توانسته بودند کووید را شکست دهند. پژوهشگران به این نتیجه رسیدند که ۴ تا ۵ درصد از این افراد، با همان مشکلات قلبی روبرو بودند. به بیان دیگر، احتمال ابتلا به التهاب قلب ناشی از ابتلا به کووید ۱۹، بسیار بسیار بیشتر از احتمال ابتلا به این شرایط ناشی از تزریق واکسن است.

البته این موضوع همچنان یک انتخاب شخصی است. آیا با شنیدن سخنان پزشکان و متخصصان، چنین تصمیمی را خواهید گرفت؟

مجری: بله، به نظر من والدین با تصمیم دشواری روبرو هستند. والدین باید در این شرایط، در خصوص بسیاری مسائل تردید داشته باشند.

همچنین، به یاد دارم که هفته پیش از سخنان خود که از تلویزیون پخش شد اعلام کردید “ترس، قدرتمند‌ترین انگیزه هر انسانی است. ” می‌خواهم ترس را در این ماجرا دخیل کنم. یک نظرسنجی از دموکرات‌ها انجام شد که در آن، تمایل آن‌ها به بازگشت به شرایط عادی مورد بررسی قرار گرفت. ۷۱ درصد از رای دهندگان دموکرات اعلام کردند تا حد ممکن باید در منزل باقی ماند. این در حالی است که تنها ۲۹ درصد از آن‌ها آماده بازگشت به شرایط عادی بودند. واکنش شما به این موضوع چیست.

دکتر سیگال گفت: این موضوع بسیار مسخره است. دلایل بسیاری برای آن وجود دارد. یکی از موارد، همان سیاست ترس است که به آن اشاره کردید. ممکن است ماسک را از صورت بردارید، اما همچنان به لحاظ ذهنی، ماسک را به صورت داشته باشید. در شرایط دولت کنونی گفته می‌شود که مراقب باشید، بیش از حد سریع حرکت نکنید. اما صبر کنید! ما واکسن زده ایم. ما دیگر به کووید مبتلا نمی‌شویم. ما دیگر کووید را به دیگران منتقل نمی‌کنیم. اما بسیاری از افراد، در حال سوء استفاده از این شرایط هستند. آن‌ها دوست دارند در منزل بمانند و کار کنند، بدون اینکه کسی بر آن‌ها نظارت کند. اما به لحاظ پزشکی و از دیدگاه عموم مردم، وقتی کسی واکسن تزریق می‌کند، می‌تواند از منزل خارج شود، و فعالیت کند.

مجری: بله درست است، انگیزه اصلی ما، نه حرص و آز است و نه جاه طلبی، بلکه ترس است. از شما بابت اطلاعات خوبی که در اختیار ما قرار دادید تشکر می‌کنم.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا