معاون وزیر بهداشت: ۱۰ میلیون واکسن «کوو ایران برکت» بزودی تزریق می‌شود

به گزارش واکسن آنلاین، سخنگوی ستاد ملی مبارزه با کرونا با اشاره به اتمام پروژه کلان ساخت واکسن ایرانی کووبرکت طی یک هفته آینده و دریافت مجوزهای بالینی و اخلاقی، گفت: بزودی ۱۰ میلیون واکسن کوو ایران برکت تزریق و تا پایان سال تمام افراد واجد شرایط واکسن دریافت خواهند کرد.

علی‌رضا رییسی افزود: ۵ شرکت بومی در حوزه تولید واکسن کرونا فعالیت می‌کنند و پیش بینی می شود واکسن کووبرکت تا انتهای خردادماه وارد مرحله عملیاتی شود و در مرحله اول یک میلیون دوز واکسن به گروه های هدف تزریق خواهد شد.

وی به بیان اینکه هدف از واکسیناسیون کاهش مرگ و میر افراد مبتلاست، گفت: برای قطع زنجیره ویروس باید ۷۰ درصد از مردم واکسینه شوند.

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: تا ۷ ماه آینده تمام افراد در گروه های هدف در مرحله اول واکسن تزریق خواهند کرد.

وی تاکید کرد: اکر ما بدنبال تولید واکسن داخلی نمیرفتیم کشورهای خارجی براحتی اجازه فروش واکسن را به ما نمی‌دادند و حرف‌هایی که امروز دنیا از حقوق بشر و اموری از این دست می زند، گزافه ای بیش نیست.

رییسی، به بی عدالتی در عرصه بین الملل گریزی زد و گفت: کشور کانادا و آمریکا و کشورهای اروپایی بیش از ۳ برابر جمعیت کشورشان واکسن خریدند و ۸۴ درصد از واکسن های تولید شده در دنیا را ۵ کشور استفاده کردند.

معاون وزیر بهداشت اظهار داشت: بیش از ۲ میلیون دوز واکسن در آمریکا و چند کشور اروپایی ذخیره شده و تاریخ مصرف آن در حال اتمام است و این در حالی است که میانگین تزریق واکسن در برخی از کشورهای فقیر ۲۵ عدد در طول شبانه روز است.

وی اظهار داشت: بیشترین تعداد مرگ و میر مبتلایان کرونا در آمریکا مربوط به سیاه پوستان است و سفید پوستان این کشور از امکانات درمانی بسیار بیشتری برخوردار هستند.

به گفته وی، بی عدالتی در عرصه بین المللی به حدی است که آمریکا به هم پیمان خود کشور کانادا تا قبل از اتمام واکسیناسیون در کشور خود اجازه فروش واکسن نمی داد و پس از اطمینان از واکسینیه مردم خود به این کشور واکسن صادر کرد.

وی با بیان اینکه ساخت واکسن داخلی کرونا از اهمیت حیاتی برخوردار است، گفت: طبق قرار بین ایران و شرکت کواس، این شرکت باید تاکنون ۱۶.۸ میلیون دوز واکسن به ایران باید تحویل می داد که تاکنون فقط ۲ میلیون دوز تحویل ما شده‌است.

به گفته وی، در ایران به ازای هر یکهزار تن جمعیت کمتر از یک و نیم تخت بیمارستانی وجود دارد در حالی که این رقم در کشورهای اروپایی ۷ تخت به ازای هر هزار نفر است اما با این وجود شبکه بهداشت و درمان کشور عملکرد مطلوب تری نسبت به بسیاری از کشورها از خود برجای گذاشته‌است.

وی اظهار داشت: در کشورهای اروپایی ۶۲ درصد از سالمندان در خانه سالمندان نگهداری می شود در حالی که ۹۹ درصد از سالمندان ایرانی در کنار خانواده‌های خود زندگی می‌کنند و شکل و نحوه مراقبت از سالمندان در ایران بسیار مطلوب تر از کشورهای مدعی بوده‌است.

معاون وزیر بهداشت بیان کرد: برای یکهزار و ۳۰۰ شغل در ایران پروتکل‌های بهداشتی تدوین شده‌است که نمونه چنین اقدامات کارشناسی شده در بسیاری از کشورها مشاهده نمی‌شود.

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا در بخش دیگری از سخنان خود تاکید کرد: قم یکی از استانهای پیشرو در حوزه سلامت و مبارزه بی امان با ویروس کرونا بوده است.

وی یادآور شد: قم به دلیل ویژگی‌های خاص مواصلاتی و گردشگری مذهبی و ظرفیت‌های علمی یکی از استان‌های ویژه در کشور است و همین مساله کنترل و مبارزه با کرونا را در این با شرایط دشوارتری همراه بوده‌است.

معاون بهداشتی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: از تولیت آستان‌های مقدس در قم و خراسان رضوی به دلیل همراهی با مصوبات ستاد ملی مبارزه با کرونا در ایجاد محدودیت ها، قدردانی می‌کنیم.

به گفته وی، وزارت بهداشت آمادگی لازم برای تجهیزخانه‌های بهداشت روستایی و تامین تجهیزات درمانی در شهرستان های جدید این استان را بصورت کامل دارد.

وی خاطرنشان کرد: بهترین شکل از رعایت پروتکل‌های بهداشتی در سطح کشور در ستادهای مربوط به اقامه نماز جمعه انجام گرفته‌است.

رییسی ادامه داد: اصناف و کسبه در طول دوران مقابله با کرونا همکاری قابل شایانی با ستاد ملی مقابله با کرونا داشته است. تقویت زیرساخت‌های درمانی یکی از نقاط مثبت کشور با شیوع بیماری کرونا بوده است.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا