آغاز مرحله دوم کارآزمایی بالینی واکسن فخرا با تزریق به ۵۰۰ داوطلب

به گزارش واکسن آنلاین، مدیر طرح واکسن ایرانی فخرا با اعلام آغاز مرحله دوم کارآزمایی بالینی با تزریق به۵۰۰ نفر داوطلب از امروز گفت: بر اساس نتایج مرحله اول و غلظت بالا؛ فاصله تزریق ۱۴ روز انتخاب شده است.

مرحله دوم کارآزمایی بالینی با تزریق واکسن به همسر شهید رضایی نژاد کلید خورد.

دکتر احمد کریمی امروز در این مراسم گفت: فرایند تحقیق و توسعه واکسن فخرا از اسفند ۹۸ در سازمان پژوهش و نوآوری دفاعی وزارت دفاع و پشتیبانی نیرو‌های مسلح در زمان حیات شهید فخری زاده با راهبری و مدیریت ایشان آغاز شد و به جهت اهمیت این پروژه شهید والامقام و مقام محترم عالی وزارت نظارت مستقیم بر انجام طرح داشتند.

وی گفت: این واکسن، از نوع واکسن‌های کشته شده و غیرفعال است که در بستر سطح ۳ ایمنی تولید می‌شود. بذر واکسن با غربالگری از میان ۳۵۰۰۰ نمونه بیمار ایرانی، شناسنامه دار شده است.

کریمی گفت: تولید این محصول در زیر ساختی با ظرفیت دو میلیون دوز در سال آغاز شد که با بهینه‌سازی فرایند‌ها به ۱۰ میلیون دوز در سال ارتقا یافت و امیدواریم با توسعه کارخانه تولید صنعتی واکسن تا پایان تابستان این ظرفیت به چند برابر ظرفیت فعلی افزایش یابد.

کریمی با بیان اینکه مرحله اول کارآزمایی بالینی واکسن فخرا با موفقیت با ۱۳۵ نفر داوطلب به انجام رسید، گفت: در این مرحله، سه گروه غلظت بالای واکسن، غلظت پایین واکسن و واکسن نما وارد مطالعه شدند که بی‌خطری واکسن فخرا محرز گردید و هر دو غلظت واکسن سیستم ایمنی را تحریک کرد.

وی اضافه کرد: ایجاد آنتی بادی‌های نوترالیزان در خون داوطلبان نشان داد که این واکسن قابلیت خنثی سازی ویروس را دارد. بیشترین تحریک سیستم ایمنی در تزریق غلظت بالا واکسن و فاصله تزریق ۱۴ روز مشاهده شد.

مدیر طرح واکسن ایرانی فخرا با بیان اینکه بر اساس نتایج فاز اول غلظت بالا و فاصله تزریق ۱۴ روز انتخاب شده است، اضافه کرد: برای کاهش مراجعه حضوری داوطلبان نرم افزاری طراحی شده که از طریق موبایل یا رایانه وضعیت خود را ثبت می‌کنند و همکاران ما در مرکز به صورت لحظه‌ای به بررسی موضوع می‌پردازند و در صورت لزوم اقدام متناسب را انجام خواهند داد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا