انجام مراحل مطالعاتی واکسن «کوو ایران برکت» بدون کمترین عارضه

به گزارش واکسن آنلاین، رییس بخش عفونی بیمارستان مسیح دانشوری و متخصص ناظر طرح واکسن برکت: مراحل مطالعاتی واکسن کوو ایران برکت تا کنون هیچگونه عارضه‌ای برای داوطلبان نداشته است و تزریق آن موجب ایجاد آنتی بادی محافظت کننده در برابر ویروس می‌شود.

پیام طبرسی در واکنش به اخذ مجوز اورژانسی برای واکسن کوو ایران برکت و آغاز واکسیناسیون عمومی بدون گذراندن مرحله سوم مطالعاتی آن، افزود: مرحله دوم مطالعاتی این واکسن به پایان رسیده و نتایج آن به وزارت بهداشت ارسال شده است و بررسی‌های لازم در این وزارتخانه صورت می‌گیرد.

مجری مطالعه و عضو تیم علمی واکسن کُوو ایران برکت اضافه کرد: مسئولین وزارت بهداشت در تولید این واکسن دخیل نیستند و به عنوان یک نهاد بی طرف در خصوص تزریق اورژانسی آن تصمیم‌گیری می‌کنند و اگر نتیجه بررسی‌های آن‌ها این باشد که واکسن کووایران برکت زودتر به مردم تزریق شود، این اقدام انجام می‌شود.

آیا تزریق اورژانسی واکسن می‌تواند مشکل ساز باشد؟
رییس بخش عفونی بیمارستان مسیح دانشوری در پاسخ به این سوال آیا تزریق اورژانسی واکسن می‌تواند مشکل ساز باشد؟، گفت: دو مرحله از مطالعاتی این واکسن طی شده و مرحله اول نشان داد که این واکسن بی خطر است و عوارضی ندارد و در مرحله دوم هم نشان داده شد که تزریق آن موجب ایجاد آنتی بادی محافظت کننده در برابر ویروس می‌شود و تنها مرحله سوم واکسن کوو ایران برکت که بیانگر مقدار کارایی آن در جلوگیری از بروز بیماری است، باقی مانده و به طور کلی هنگامی که یک واکسن در دو مرحله بی خطر باشد و شرایط هم بحرانی باشد، ارزش تزریق کردن را دارد تا بتوان به وسیله آن از موج‌های بعدی جلوگیری کرد.

این متخصص بیماری‌های عفونی درخصوص این موضوع که واکسن کوو ایران برکت قرار است بدون داشتن تاییدیه از سازمان‌های بین‌المللی به بخش قابل توجهی از مردم تزریق شود، اظهار داشت: کدام از واکسن ابتدا از سازمان‌های جهانی مجوز گرفت و بعد تزریق شد؟! همه واکسن‌ها ابتدا تزریق شدند و بعد از سوی سازمان جهانی تاییدیه دریافت کردند.

وی درباره میزان اثربخشی واکسن‌ها در مقابل ویروس جهش یافته هندی – بریتانیایی ادامه داد: هنوز پژوهش‌هایی در این مورد انجام نشده است و مشخص نیست که میزان ایمنی واکسن‌ها در مقابل این ویروس چه اندازه است، اما به هر حال ممکن است تا حدی از مقدار اثربخشی واکسن‌ها بر روی جهش‌های جدید کاسته شود.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا