رییس سازمان غذا و دارو: تا آخر خرداد واکسن های داخلی مجوز مصرف عموم می گیرند

به گزارش واکسن آنلاین، رییس سازمان غذا و دارو گفت: هیچ هموطنی نیست که دُز اول واکسن را دریافت کرده باشد و زمان دریافت دُز دوم واکسنش گذشته باشد ما واکسن را از مبادی داخلی و خارجی تأمین خواهیم کرد.

محمدرضا شانه‌ساز در حاشیه مراسم روز جهانی غذا افزود: واکسن از مبادی داخلی و خارجی تأمین خواهد شد و همانطور که قول داده بودیم از اواخر خرداد ان شاءالله نخستین محموله‌های میلیونی واکسن ایرانی کرونا را خواهیم داشت. لازم است عرض کنم که روش تولید این واکسن‌ها در دنیا محدود و ثابت است، ما پلتفرم تولید همه واکسن‌ها را در داخل داریم و دُز دوم را از منابع وارداتی و هم از منابع تولید داخل تأمین خواهیم کرد.

وی در پاسخ به این سوال که آیا افرادی که دُز اول واکسن خارجی دریافت کردند، می‌توانند برای دُز دوم واکسن ایرانی تزریق کنند یا خیر؟، اظهار کرد: فقط یکی از واکسن‌ها که روسی است و آن را هم در داخل تولید خواهیم کرد، دُز اول و دوم متفاوتی دارد؛ اما سایر واکسنها خیلی تفاوتی با هم ندارند. در عین حال اطمینان می‌دهیم که حتی اگر نوع وارداتی نباشد واکسن و روش تولید همان است اما از منابع وارداتی تأمین خواهیم کرد و مردم نباید نگران باشند.

آقای شانه ساز درباره فاصله زمانی بین دو تزریق، افزود: واکسن‌ها بر اساس نوع شان زمان دریافت دُز اول و دوم متفاوتی دارند و هیچ هموطنی نیست که زمان تزریق دوز دومش گذشته باشد.

وی درباره مصرف واکسن‌های داخلی تأکید کرد: از زمانی که مدارک حداقلی را که مطابق استاندارد بین‌المللی باشد دریافت کنیم ظرف ۲۴ تا ۴۸ ساعت اعلام نظر می‌کنیم و امیدواریم هفته آینده با تکمیل مدارک و تأیید کمیسیون ساخت و ورود، نخستین واکسن‌های تولید داخل اجازه مصرف داوطلبانه پیدا کنند.

وی در خصوص برخی اظهار نظرها در مورد واردات واکسن توسط بخش خصوصی گفت: بهتر است دوستان با اطلاعات دقیق صحبت کنند و با بیان حرف خام مثل اینکه گفتند شرکت‌های خصوصی می‌خواهند واکسن بیاورند ولی سازمان غذا و دارو نگذاشته، ذهن مردم را مکدر نکنند. ما حدود ۴۰ معرفی‌نامه به شرکت‌های مختلف خصوصی داده ایم و هیچ کدام تاکنون نتوانستند واکسن وارد کنند. لازم است خود آن عزیزان روشنگری می‌کردند و می‌گفتند برغم صدور مجوزها نتوانستند واکسن بیاورند.

وی افزود: تأمین واکسن کرونا کار دولت‌ها است. بخش خصوصی در هیچ کشوری وارد نشده است البته اگر بتوانند بیاورند استقبال می‌کنیم. سفرای ما هم در کشورهایی که کار تولید واکسن در آن ممالک انجام می‌شود به ما تذکر دادند که صدور معرفی‌نامه‌ها دارد تأمین و تداوم و قیمت را افزایش می‌دهد. چون خیلی از شرکت‌ها می‌رفتند و برای موفق شدن در واردات واکسن قیمت‌ های خیلی بالاتر نسبت به آنچه که در دنیا بود مطرح می‌کردند و این امر داشت ارزبری واکسن را به شکل منفی تحت‌الشعاع قرار می‌داد. در هر حال ما دست هرکس که بتواند در واردات واکسن به ما کمک کند به گرمی می‌فشاریم.

رئیس سازمان غذا و دارو، گفت: در مجموع جوری صحبت می‌شود انگار واکسن گذاشتند و ما نمی‌خریم. در کشورها طرح واکسیناسیون عمومی آغاز شده و با وجود اینکه ما با سختی منابع ارزی را منتقل کردیم اما به تعهدات خود عمل نکردند اما از روز اول ما پلتفرم طراحی واکسن ایرانی را آغاز کردیم.

آقای شانه ساز گفت: از هفته بعد نخستین واکسن‌های تولید داخل را خواهیم داشت و از تیر ۳ میلیون دُز واکسن خواهیم داشت و هر ماه این عدد تصاعدی بالا می‌رود و واکسن‌های بیشتر خواهیم داشت و تا پاییز همه گروه‌هایی که باید واکسن دریافت کنند نیازشان با تولید داخل و بخشی خارجی تأمین شود.

رییس سازمان غذا و دارو درباره تأمین انسولین نیز گفت: حدود ۳۰ میلیون قلم انسولین پارسال وارد کردیم و در سامانه بیمه که نگاه می‌کنیم فردی بوده که بیش از ۵۰۰ قلم انسولین دریافت کرده است و اینها به دلیل این است که بیمار شناسایی شده نیست. از همکاران معاونت درمان خواستیم این بیماران ثبت نام شده و مشخص باشند. اگر این اطلاعات به ما داده شود اطمینان می‌دهیم که مشکلی در تأمین انسولین قلمی وجود نخواهد داشت‌. زیاد شدن سامانه‌ها به صلاح نیست و داروخانه‌ها را بلاتکلیف می‌کند، مرجع ما سامانه تی‌تک است.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا