مبتلایان به سرطان مشکلی در تزریق واکسن کرونا ندارند

به گزارش واکسن آنلاین، رئیس اداره سرطان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: بیماران سرطانی با توجه به فرآیند تشخیص و درمان بیماری، مشکلی در تزریق واکسن کرونا ندارند.

دکتر علی قنبری مطلق افزود: بیماران سرطانی منعی برای تزریق واکسن کرونا ندارند و افرادی که شیمی درمانی و جراحی می‌کنند، باید یک هفته فاصله میان تزریق واکسن کرونا و شیمی درمانی یا جراحی داشته باشند.

وی گفت: بیمارانی که تحت پیوند مغز و استخوان قرار می‌گیرند نیز لازم است سه تا ۶ ماه میان تزریق واکسن کرونا و پیوند فاصله داشته باشند و ممنوعیتی برای تزریق این واکسن ندارند.

آقای قنبری مطلق با بیان اینکه بیماران مبتلا به انواع سرطان با خیال آسوده می‌توانند واکسن بزنند، تصریح کرد: بیماران سرطانی که به کرونا مبتلا می‌شوند بیشتر در معرض آسیب ها، عوارض و بستری در بیمارستان و مرگ و میر هستند و باید پروتکل‌های بهداشتی را بطور کامل رعایت کنند.

وی تصریح کرد: اگر مشکلاتی مثل تب پایدار و کاهش سطح اکسیژن و تنگی نفس در این بیماران وجود داشته باشد باید به پزشک مراجعه کنند.

رئیس اداره سرطان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: سالانه ۱۳۵ هزار مورد ابتلا به بیماری سرطان در کشور افزوده می‌شود و این سرطان‌ها رو به رشد بوده، اکنون سرطان پروستات در مردان و سرطان سینه در زنان در صدر انواع سرطان قرار دارند و باید مردم برای پیشگیری از ابتلا به انواع سرطان، شیوه زندگی خود را اصلاح کنند.

آقای قنبری مطلق افزود: فعالیت بدنی ناکافی، مصرف کم میوه‌ها و سبزیجات و افزایش مصرف سیگار، الکل و غذا‌هایی که حاوی چربی هستند از عوامل محیطی بروز سرطانهاست و لازم است مردم نسبت به این بیماری آگاه‌تر و با پیروی از سبک زندگی سالم از ابتلا به آن پیشگیری کنند.

سرطان دومین علت مرگ و میر در جهان است که در سال ۲۰۱۵ باعث ۸.۷ میلیون مرگ شده است. بر اساس پیش بینی سازمان بهداشت جهانی، شیوع سرطان در کشور‌های توسعه یافته تا سال ۲۰۲۵، ۴۵ درصد افزایش خواهد یافت.

در ایران پس از حوادث ترافیکی و بیماری‌های قلبی و عروقی، سرطان به عنوان سومین علت مرگ شناخته می‌شود و بر اساس نتایج مطالعه جهانی «بار سرطان در ۱۹۵ کشور جهان» در سال ۲۰۱۶، ۵۴ هزار ایرانی بر اثر سرطان فوت کرده اند که این میزان مرگ، ۱۴.۹ درصد از کل مرگ‌ها (۳۶۰ هزار مرگ) در این سال را شامل شده است.

نرخ بروز سرطان در ایران ۱۴۹.۷۴ در هر ۱۰۰ هزار نفر است، متوسط بروز سالانه سرطان در دنیا (بدون در نظر گرفتن سرطان پوست) بر اساس گزارش مرجع جهانی «ثبت سرطان در پنج قاره جهان»، ۱۸۲ در هر ۱۰۰ هزار نفر و حاکی از نرخ بسیار پایین‌تر بروز سرطان در ایران در مقایسه با متوسط دنیاست.

افزایش عامل‌های خطر سرطان، رشد جمعیت و پیری جمعیت در افزایش موارد بروز سرطان در کشور‌های در حال توسعه (شامل ۸۲ درصد جمعیت جهان)، به علت افزایش آمار کلی سرطان در ایران است.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا