تزریق واکسن باعث انتقال ویروس کرونا نمی‌شود

به گزارش واکسن آنلاین، کارشناس مسئول مبارزه با بیماری‌های مرکز بهداشت شهرستان قم گفت: تزریق واکسن کرونا باعث انتقال این بیماری به دیگران نمی‌شود.

رضا نفر شلمزاری، افزود: با توجه این‌که واکسن کرونا ویروس غیرفعال شده این بیماری است، برخی تصور می‌کنند با تزریق این واکسن احتمال انتقال ویروس کرونا به دیگران وجود دارد.

وی اضافه کرد: ممکن است واکسن کرونا نیز مانند سایر واکسن‌ها عوارضی از جمله تب تخفیف در برخی افراد ایجاد کند که این مساله جای نگرانی ندارد.

وی بیان کرد: تاکنون تزریق واکسن کرونا در استان قم به برخی مشاغل مانند کادر درمان و گروه‌های سنی بالای ۷۰ سال در شهر و بالای ۶۰ سال در روستاها تزریق شده‌است.

نفر شلمزاری با اشاره به استقبال از واکسیناسیون به‌ویژه در روستاها، ادامه داد: در حال حاضر با توجه به محدود بودن واکسن‌های موجود در استان،‌ اولویت بر اجرای فاز دوم و تکمیل واکسیناسیون افرادی که فاز نخست واکسن را دریافت کرده‌اند،‌ گذاشته شده است.

به گفته وی، در حال حاضر واکسیناسیون در چهار مرکز تجمعی مصلی، مجتمع امام خمینی(ره)، میدان روح‌الله و مرکز موسی بن جعفر در خیابان کارگر برای افرادی که فاز نخست واکسن را دریافت کرده‌اند، انجام می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: با رسیدن محموله‌های جدید واکسن در هفته‌های آینده، از طریق رسانه و ارسال پیامک، گروه‌های هدف که تاکنون موفق به دریافت واکسن نشده‌اند، فراخوان خواهند شد.

کارشناس مسئول مرکز بهداشت شهرستان قم با اشاره به این‌که میزان واکسنی که در استان وجود دارد، جوابگوی تکمیل فاز دوم واکسیناسیون خواهد بود، گفت: فاز دوم واکسن سینوفارم بعد از ۲۸ روز و آسترازنکا بعد از سه ما انجام می‌شود.

استان قم که از ۱۸ فروردین‌ماه امسال در وضعیت قرمز کرونایی قرار گرفته بود، از ۱۴ اردیبهشت‌ماه جاری وارد شرایط نارنجی شد.

ویروس کرونا موجب بیماری عفونی «کووید۱۹» می‌شود و این ویروس ۲۴ آذر ۱۳۹۸ در شهر «ووهان» واقع در مرکز کشور چین گزارش شد، ابتدا از این بیماری به‌عنوان ذات‌الریه نام ‌برده می‌شد، اما کمیسیون ملی بهداشت چین در ۹ دی ۱۳۹۸ به‌صورت رسمی شیوع این ویروس را در چین اعلام کرد.

«کرونا»، ویروسی است که گستردگی شیوع آن بسیار وسیع است و از جمله راه‌های انتقال آن عطسه، سرفه، دست‌دادن و روبوسی است؛ پزشکان توصیه می‌کنند، افراد علاوه بر پرهیز از دست‌دادن، روبوسی و حضور در مرکزهای عمومی؛ به‌ هنگام عطسه لازم است، جلوی بینی خود را با دستمال بگیرند و یا برای مهار آن از آرنج خود استفاده کنند.

برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا؛ رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی همچون استفاده از «ماسک» و «فاصله‌گذاری اجتماعی» توصیه شده است.

شهروندان قمی برای طرح هرگونه پرسش در مورد ویروس کرونا می‌توانند با شماره تلفن‌های ۴۰۳۰، ۳۱۳۶ و ۱۹۰ تماس بگیرند و برای کسب آخرین اخبار دانشگاه علوم پزشکی قم به کانال آن به نشانی webdaqom@ در فضای مجازی و یا تارنمای آن به نشانی اینترنتی www.muq.ac.ir مراجعه کنند.

همه ایرانیان می‌توانند با مراجعه به سامانه غربالگری الکترونیکی ویروس کرونا به نشانی اینترنتی https://salamat.gov.ir و تکمیل اطلاعات خواسته ‌شده، گام بلندی در ارتقای سلامت جامعه و شکست ویروس کرونا بردارند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا