پایان تزریق دُز دوم واکسن «پاستورکووک» تا آخر خرداد ۱۴۰۰

به گزارش واکسن آنلاین، مدیر طرح مرحله سوم آزمایش انسانی واکسن کرونای مشترک ایران و کوبا گفت: پیش بینی می‌شود تا پایان خرداد ماه جاری تزریق دوز دوم واکسن مشترک ایران و کوبا به تمام داوطلبان پایان یابد.

احسان مصطفوی با این توضیح که واکسن مزبور بعد از تولید در انستیتو پاستور ایران با نام تجاری ”پاستور کووک“ شناخته خواهد شد، افزود: تعداد داوطلبان مرحله سوم تست انسانی این واکسن را ۲۴ هزار نفر است و تاکنون بیش از ۱۴ هزار و ۵۰۰ داوطلب دوز دوم واکسن خود را دریافت کردند.

مدیر طرح مرحله سوم آزمایش انسانی واکسن کرونای مشترک ایران و کوبا، تعداد داوطلبان هر کدام از هشت شهر مطالعه را سه هزار نفر اعلام کرد و گفت: تزریق دوم همه داوطلبان شهر‌های زنجان، همدان و اصفهان به پایان رسیده و این کار در شهر‌های دیگر هم در حال انجام است.

مصطفوی گفت: ۲ هفته بعد از تزریق دوز دوم واکسن به داوطلبان، مطالعه اثربخشی این واکسن آغاز خواهد شد.

مدیر طرح مرحله سوم آزمایش انسانی واکسن کرونای مشترک ایران و کوبا ادامه داد: پیش بینی ما آن است که در بازه زمانی ۲ تا سه ماهه بعد از تزریق دوز دوم، داوطلبان مورد پیگیری برای مشخص شدن اثربخشی واکسن قرار گیرند. در این مدت، میزان پیشگیری از بیماری و جلوگیری از ابتلا به فرم‌های شدید در داوطلبانی که واکسن را دریافت کردند مورد بررسی قرار می‌گیرد تا اثربخشی واکسن دقیقا به دست آید.

دکتر مصطفوی با اشاره به اینکه تزریق دُز اول این واکسن به تمام داوطلبان انجام شد، بیان داشت: هشت شهر وارد مرحله سوم کارآزمایی بالینی واکسن «کنژوگه» شدند و به عبارتی ۲۴ هزار داوطلب بین ۱۸ تا ۸۰ سال در شهر‌های اصفهان، زنجان، همدان، بندرعباس، کرمان، یزد، ساری و بابل وارد این طرح مطالعاتی شدند.

وی، در مورد بی خطری این واکسن اشاره کرد و گفت: پیگیری عوارض واکسن در شهر‌هایی که داوطلبان واکسن را دریافت می‌کنند ۶ تا ۷ ماه ادامه خواهد داشت.

مدیر طرح مرحله سوم آزمایش انسانی واکسن کرونای مشترک ایران و کوبا افزود: بعد از انجام تحلیل‌های اولیه در مورد اثربخشی، نتایج به سازمان‌ها و کمیته‌های مرتبط ارسال خواهد شد. سازمان غذا و دارو با توجه به نتایج، مجوز‌های لازم را برای استفاده عمومی صادر خواهد کرد.

کارآزمایی بالینی مرحله سوم واکسن کرونا «کنژوگه» محصول مشترک انستیتو فینلای کوبا و انستیتو پاستور ایران ششم اردیبهشت سال جاری با حضور وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در اصفهان آغاز شد.

۲۴ هزار داوطلب در شهر‌های اصفهان، بابل، بندرعباس، زنجان، ساری، کرمان، همدان و یزد به ترتیب وارد این طرح مطالعاتی شدند و دوز اول واکسن خود را دریافت کردند و روند تزریق واکسن به صورت مطلوب در حال انجام است.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا