ادعای کارآیی ۹۰ درصدی واکسن «نوواواکس» در برابر کرونا

به گزارش واکسن آنلاین، شرکت نوواواکس روز دوشنبه ادعا کرده که تازه ترین داده ها از آزمایش های بالینی واکسن تولیدی این شرکت نشانگر تاثیر بیش از ۹۰ درصدی آن بر طیفی از گونه های ویروس کرونا است.

شرکت نوواواکس مستقر در مریلند آمریکا در پی بررسی نتایج تزریق آزمایشی واکسن به حدود۳۰ هزار داوطلب در ایالات متحده و مکزیک، اعلان کرده که در آستانه درخواست مجوز اضطراری برای کاربرد این محصول در سه ماهه سوم ۲۰۲۱ در آمریکا و دیگر کشورها است.

این شرکت افزود: تاثیر واکسن پروتئین پایه کووید – ۱۹ علیه گونه های اصلی کرونا که مایه نگرانی دانشمندان و مقام های بهداشتی و درمانی شده، بیش از ۹۳ درصد بوده است.

دکتر گئورگی گلن مدیر بخش پژوهش و توسعه شرکت نوواواکس گفت که این واکسن در دوره آزمایش های بالینی بر گونه های کووید – ۱۹ کشف شده در انگلیس ، برزیل، آفریقای جنوبی و هند موثر بوده است.

تاثیر این واکسن در میان داوطلبان با خطر بالای ابتلای شدید، ۹۱ درصد و در جلوگیری از ابتلای میانه و شدید به کووید -۱۹ به میزان ۱۰۰ درصد بوده و علیه گونه های کووید – ۱۹ که توانایی شناسایی آن را نداشته، نزدیک به ۷۰ درصد موثر واقع شده است.

بر اساس بیانیه نوواواکس؛ عوارض جانبی این واکسن بر دریافت کنندگان شامل سردرد، احساس خستگی و درد عضلانی، عموما متوسط بوده و در آزمون های بالینی به خوبی تحمل شده و تنها شمار اندکی از شرکت کنندگان، اثرات جانبی شدیدی را تجربه کرده اند.

این شرکت افزوده است: قصد دارد تا پایان سه ماهه سوم ۲۰۲۱ همه ماهه تعداد ۱۰۰ میلیون واحد از این واکسن تولید کند و این میزان را در سه ماه پایانی سال جاری به ماهانه ۱۵۰ ملیون واحد برساند.

این محصول هنوز توسط سازمان بهداشت جهانی تائید نشده است.

خبرگزاری انگلیسی رویترز در اسفند ماه سال گذشته ادعا کرده بود که نتایج آزمون‌های بالینی واکسن ضدکرونای شرکت آمریکایی نوواواکس نشان می‌دهد که میزان کارایی این واکسن علیه نسخه اصلی ویروس کرونا ۹۶ درصد، علیه گونه جهش‌یافته انگلیسی ۸۶ درصد و در مجموع ۹۰ درصد است.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا