رییس سازمان جهانی بهداشت: انتشار ویروس کرونا در جهان سریع‌تر از توزیع واکسن‌ها است

به گزارش واکسن آنلاین، تدروس آدهانوم رییس سازمان جهانی بهداشت  در جمع خبرنگاران گفت: تعهد گروه  هفت برای ارایه یک میلیارد دوز واکسن کرونا به کشورهای نیازمند در دو سال آینده کمک بزرگی است، اما برای خاتمه دادن به این همه گیری واکسن های بیشتری مورد نیاز است.

وی افزود: برای پایان دادن به همه گیری کووید-۱۹ تا زمان برگزاری نشست گروه جی-۷ در سال آینده در آلمان، ۱۱ میلیارد دوز واکسن کرونا مورد نیاز است. ما به مقادیر واکسن کرونای بیشتری نیازی داریم و لازم است که این واکسن ها سریع تر به دست ما برسد. در حال حاضر، ویروس کووید-۱۹ سریع تر از توزیع جهانی واکسن ها در حال گسترش است.

وی خاطرشان کرد: برای کاهش انتقال ویروس کووید-۱۹ و نجات جان انسان ها،  دوزهای کافی واکسن کرونا وجود دارد، فقط در صورتی که این واکسن ها هم اکنون و نه سال آینده در مکان های مورد نیاز توزیع شوند.

رییس سازمان جهانی بهداشت همچنین گفت: این فوریت در بحبوحه انتشار گونه های به شدت مسری ویروس کرونا که اثربخشی واکسن های فعلی را تهدید می کنند، احساس می شود. با وجود کاهش شمار موارد جدید ابتلا به کووید-۱۹ در سراسر جهان، مرگ و میرها به سرعت کاهش نیافته اند و کاهش کلی شمار موارد ابتلا به کرونا در جهان، افزایش موارد ابتلا را در سایر کشورها مانند آفریقا پنهان می کند.   

آدهانوم با استناد به مقاله ای که به تازگی در مجله Lancet منتشر شده است،  گفت: کشورهای آفریقایی بالاترین میزان مرگ و میر جهانی را در میان بیماران مبتلا به موارد شدید کووید-۱۹ دارند؛ این در حالی است که موارد ابتلای کمتری نسبت به بیشتر سایر مناطق دارند.

وی افزود: بیش از ۱۰ هزار نفر هر روز در کشورها جان خود را از دست می دهند و این جوامع اکنون به واکسن کرونا نیاز دارند نه سال آینده.  

وی ادامه داد: برخی از کشورها در کنترل ویروس کرونا بدون واکسن موفق بوده اند، اما تهدید گونه های این ویروس بدان معنی است که آنها مجبورند که اقدامات بازهم سختگیرانه تری را برای مدت طولانی تری اعمال کنند.  

چهل و هفتمین اجلاس سه روزه هفت قدرت صنعتی جهان  «جی-۷» روز یکشنبه به پایان رسید. نتیجه این نشست سه روزه، تنها چند اعلامیه از جمله اختصاص صدها میلیون دوز واکسن کرونا به کشورهای نیازمند بود. به باور منتقدان، این کمک کافی نبوده و مشکلات ساختاری این کشورها در عرضه واکسن را حل نمی کند.

در این نشست علاوه بر هفت کشور عضو ازجمله آمریکا، انگلیس، آلمان، فرانسه، کانادا، ایتالیا و ژاپن؛ چهار مهمان دیگریعنی اتحادیه اروپا، هند، استرالیا و کره جنوبی نیز به عنوان ناظر حضور داشتند.

از جمله منتقدان سرسخت اجلاس، سازمان دیده بان حقوق بشر (HRW)، اکسفام و سازمان جهانی بهداشت و همچنین کشورهایی مانند چین بودند.

سازمان دیده بان حقوق بشر، با «شکست عظیم» خواندن اجلاس گروه هفت، اعلام کرد: راهکارهای ارایه شده از سوی سران اجلاس، توان رویارویی با هیچ یک از بحران ها و چالش های بین المللی مانند همه گیری کووید ۱۹، تغییرات اقلیمی و … را ندارند.

آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل متحد که برای شرکت در اجلاس گروه هفت به انگلیس سفر کرد، گفت: هدف‌گذاری گروه هفت برای اهدای یک میلیارد دوز واکسن کرونا به کشورهای فقیر کافی نیست و باید اقدامات بیشتری انجام شود.

همچنین مارک لاوکاک رییس امور کمک‌های سازمان ملل از گروه هفت به دلیل ناکامی در ارایه طرحی سازنده و موثر در مورد واکسیناسیون جهانی علیه کرونا انتقاد کرد و اظهارداشت: وعده گروه هفت برای ارایه یک میلیارد دوز واکسن کرونا طی سال آینده میلادی  ” گامی کوچک” از سوی این گروه است.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا