تزریق واکسن، سلاح مهم در مقابله با ویروس کرونا است

به گزارش واکسن آ‌نلاین، رئیس دفتر تحقیق و توسعه معاونت غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی بوشهر گفت: یکی از مهمترین سلاح‌ها برای کنترل همه‌گیری کرونا در کنار رعایت کردن پروتکل‌های بهداشتی تزریق واکسن است که زنجیره انتقال ویروس را متوقف می‌کند.

دکتر سهیل افرازی روز شنبه به رسانه‌ها اعلام کرد: ایمنی زایی واکسن‌ها حدود ۲ تا ۳ هفته بعد از تزریق نوبت دوم واکسن کامل می‌شود و لازم است تا آن زمان فرد به صورت دقیق پروتکل‌های بهداشت فردی را رعایت کند.

وی بیان کرد: واکسینه شدن کامل فرد باعث کاهش چشمگیر ریسک ابتلا به فرم شدید کووید -۱۹، مرگ‌ومیر و آسیب‌های ناشی از آن می‌شود ولی از آنجا که فرد واکسینه شده می‌تواند به شکل خفیف به این ویروس مبتلا و یا ناقل بدون علامت باشد، لازم است تا زمانی که اکثریت قریب به اتفاق جامعه واکسینه نشده‌اند رعایت دقیق پروتکل‌ها را در دستور کار خود قرار دهد.

افرازی افزود: واکسن‌های موجود در ایران که تحت نظارت سازمان غذا و دارو مجوز واردات دریافت کرده‌اند شامل اسپوتنیک v (تولید روسیه)، استرازنکا (کره جنوبی)، سینوفارم (چین)، کووکسین بهارات ( هند) است.

وی ادامه داد: انواع واکسن‌های تجاری کووید -۱۹ غیرقابل تعویض است و فرد بعد از دریافت نوبت اول واکسن باید از همان نوع واکسن در نوبت دوم استفاده کند؛ فاصله دوز اول و دوم واکسن در برندهای مختلف متفاوت است که در مورد واکسن‌های اسپوتنیک (فاصله بین دو نوبت ۲۸ روز است که در شرایط خاص امکان فاصله‌گذاری بین ۲۱ تا ۹۰ روز هم امکان‌پذیر است)، کووکسین و سینوفارم ۲۸ روز و برای واکسن آسترازنکا ۱۲ هفته است.

رئیس دفتر تحقیق و توسعه معاونت غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی بوشهر گفت: عوارض شایع بعد از تزریق واکسن کووید -۱۹ شامل قرمزی، خارش، درد، سفتی، تورم و احساس گرما در محل تزریق است، همین طور احتمال بروز عوارض سیتماتیک نظیر ضعف، خستگی، تب و لرز، درد عضلانی، تهوع و استفراغ وجود دارد که خطری برای فرد ندارد و ممکن است تا هفت روز ادامه یابد اما چنانچه این عوارض بیشتر از یک هفته ادامه یابند فرد باید به پزشک مراجعه کند.

وی افزود: برای کنترل عوارض شایع بعد از تزریق واکسن می‌توان با نظر پزشک و یا داروساز از داروهای ضد تب نظیر استامینوفن، آنتی‌هیستامین‌ها و داروهای ضد التهاب غیر کورتیکواسترئیدی استفاده کرد ولی نباید قبل از تزریق واکسن به صورت پروفیل اکسی (یا پیشگیرانه) از این داروها استفاده شودد.

رئیس دفتر تحقیق و توسعه معاونت غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی بوشهر بیان کرد: عوارض خطرناک ناشی از واکسن‌ها شامل واکنش‌های شدید به حساسیت (شوک آنافیلاکسی) که در زمان تزریق ممکن است بروز کند نظیر فلج عصب صورت، تب بالای ۴۰ درجه، تشنج و ترمبوز در ورید و شریان‌ها (لخته خون) که از عوارض بسیار نادر واکسن آسترازنکا است در صورت مشاهده باید فرد به مراکز درمانی مراجعه کند.

وی ادامه داد: کسانی که بیماری خاص دارند و داروهای سرکوب‌گر سیستم ایمنی نظیر کورتیکواستروئیدها را دریافت می‌کنند برای تعدیل دوز داروهای یاد شده باید به پزشک معالج مراجعه کنند زیرا این داروها ممکن است توان ایمنی بخشی واکسن را کاهش دهد.

افرازی بیان کرد: تزریق واکسن‌های کووکسین، سینوفارم و اسپوتنیک به علت محدود بودن اطلاعات در زمینه بی‌خطر بودن در بارداری و شیردهی نباید استفاده شوند و در مورد واکسن آسترازنکا که به صورت محدود در خانم‌های باردار و شیرده استفاده‌ شده‌است، در صورت ریسک بالای ابتلا به کووید-۱۹ با صلاحدید پزشک معالج و متخصص زنان و زایمان می‌توان این واکسن را به خانم‌های باردار و شیرده تزریق کرد.

وی ادامه داد: مصرف واکسن سینوفارم در شیردهی (از ۴۲ روز بعد از زایمان) مانعی ندارد.

افرازی تأکید کرد: با توجه به اینکه واکسیناسیون کووید-۱۹ در زمان حاضر برای عموم مردم فقط از طریق مراکز بهداشتی و درمانی که زیرمجموعه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی هستند صورت می‌پذیرد، افراد از تزریق هرگونه واکسن در خارج از مجاری قانونی خودداری کنند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا