اتمام تزریق دُز دوم واکسن «پاستوکووک»

به گزارش واکسن آ‌نلاین، مدیر کارآزمایی بالینی مرحله ۳ واکسن کرونای تولید مشترک ایران و کوبا، آخرین اخبار از روند پیشروی طرح ساخت این واکسن را تشریح کرد.

دکتر احسان مصطفوی در توضیح جدیدترین اخبار از این مطالعه گفت: این طرح از ششم اردیبهشت در شهر اصفهان آغاز شد و در ۸ شهر کشور داوطلبین وارد مطالعه شدند. تزریق اول واکسن خوشبختانه روی ۲۴ هزار نفر به پایان رسید و همچنین روز گذشته (۳۰ خرداد) آخرین تزریق دُز دوم واکسن در شهر بابل انجام شد. همه افرادی که دُز اول را دریافت کردند، در یک ماهه گذشته تزریق دُز دوم را داشتند.

وی افزود: در مورد دو شهر زنجان و یزد نیز، یک ماه دیگر تزریق دُز یادآور را خواهیم داشت و داوطلبین در این شهر‌ها ۳ دُز واکسن دریافت خواهند کرد.

عضو هیأت علمی انستیتو پاستور ایران، گفت: در مورد کسانی که واکسن دریافت کردند حد مطلوب ایجاد ایمنی در آن‌ها ۲ هفته بعد از تزریق دُز دوم است و ما مطالعه برای بررسی میزان اثربخشی واکسن را پس از ۲ هفته از تزریق دوم آغاز خواهیم کرد.

وی تأکید کرد: داوطلبین در بازه زمانی ۲ تا ۳ ماه از این زمان، مورد پیگیری قرار خواهند گرفت تا میزان کارآیی واکسن در کاهش موارد علامت‌دار و فرم‌های شدید بیماری کرونا مشخص شود.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا