رییس دفتر رییس جمهور: یک میلیون دز واکسن کرونا فردا وارد کشور می‌شود

به گزارش واکسن آنلاین، رییس دفتر رییس جمهور گفت: یک میلیون واکسن، امشب بارگیری و فردا وارد کشور می‌شود.

محمود واعظی پس از جلسه هیات دولت در جمع خبرنگاران افزود: طبق رایزنی با کشور‌های مختلف و برنامه ریزی‌ها تا پایان تیر، بین شش تا نه میلیون دز دیگر واکسن وارد می‌کنیم.

وی همچنین گفت: مراحل تولید دو واکسن داخلی شامل کووبرکت و کووپاستور طی شده و از واکسن‌های داخلی هم هر آن چه که بتوانند تولید کنند، استفاده می‌کنیم.

رییس دفتر رییس جمهور افزود: واکسن‌های دیگری هم که در مرحله دوم آزمایش بالینی هستند تاکنون خیلی خوب این مراحل را پیش رفتند و امیدواریم که در آینده دو واکسن دیگر نیز به دو واکسن داخلی کنونی اضافه شود.

واعظی گفت: فرآیند کشت و تولید واکسن روسی در داخل کشور نیز از جانب یکی از شرکت‌های داخلی انجام می‌شود و این واکسن نیز از هفته‌های آینده برای واکسیناسیون عرضه خواهد شد.

وی همچنین درباره تاخیر در تزریق دز دوم افرادی که در مرحله نخست واکسینه شدند، گفت: در دو هفته گذشته که واکسن نرسید به کسانی که نوبت اول واکسن تزریق کردند گفتیم که تاخیر در تزریق مرحله دوم از نظر علمی جای هیچ گونه نگرانی ندارد، زیرا برخی از کشور‌ها سه تا چهار هفته و حتی در برخی از کشور‌ها دو ماه بعد از نوبت اول تزریق دوم را انجام می‌دهند و ۱۰ روز این طرف و آن طرف در مقایسه با تزریق نخست از نظر علمی عیبی ندارد.

رییس دفتر رییس جمهور افزود: دز دوم واکسن برای این افراد تقویت و یادآوری محسوب می‌شود و ما در سراسر کشور از طریق پیامک مردم را دعوت کردیم، اما متاسفانه در تهران تعدادی افراد بدون این که پیامکی برای شان ارسال شده باشد، خودشان به همان مرکزی که دز نخست واکسن را تزریق کرده بودند مراجعه کردند.

واعظی گفت: در حالی که ما در مرحله نخست تزریق واکسن برای این افراد تعداد زیادی را بسیج کردیم و در مدت کوتاهی روزانه به ۱۵۰ هزار تا ۲۰۰ هزار نفر و حتی در روز‌هایی به ۳۵۰ هزار نفر واکسن کرونا تزریق شد.

وی افزود: مراکزی ایجاد شده بود که افراد به تدریج مراجعه کنند، چون عجله‌ای نیست، اما برخی افراد خودشان مراجعه کردند.

رییس دفتر رییس جمهور گفت: در دو روز گذشته وزارت بهداشت از طریق صدا و سیما خواهش کرد که خودشان مراجعه نکنند، زیرا واکسن به اندازه کافی موجود است و یک روز دیرتر یا زودتر در تزریق واکسن هیچ مشکلی ایجاد نمی‌کند.

واعظی افزود: طبق گزارش آقای نمکی به دولت این مراجعات در روز اول خیلی بود، دیروز کمی بهتر شد و امروز هم اوضاع خیلی آرام‌تر بود.

وی گفت: از کسانی که دز نخست واکسن کرونا را تزریق کردند خواهش می‌کنم که از مراجعه خودسرانه بپرهیزند و بدانند که نام شان در فهرست هست و به آنان تماس گرفته می‌شود.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا