رییس انستیتو پاستور: ایران صادرکننده واکسن کرونا می‌شود

به گزارش واکسن آنلاین، علیرضا بیگلری گفت: باتوجه به فعالیت‌های مناسب تولیدکنندگان داخلی واکسن کرونا، پیش بینی می‌شود که تا چند ماه آینده نه تنها واکسیناسیون عمومی کرونا انجام شود، بلکه قادر به صادرات آن‌ها هم خواهیم بود.

وی اظهار داشت: واکسن‌های ایرانی کرونا حتما سهم قابل توجهی از بازار جهانی را تصاحب خواهند کرد که این موضوع افتخاری بزرگ برای کشور است.

رییس انستیتو پاستور ایران در ادامه به تولید و صادرات سایر واکسن‌ها در این مرکز تحقیقاتی اشاره کرد و گفت: تاکنون تعدادی از واکسن‌های تولیدی ایران علاوه بر نجات جان هموطنان، نجات بخش سایر مردم به خصوص کشور‌های منطقه بوده است. واکسن ب ث ژ از جمله واکسن‌های انستیتو پاستور ایران است که میلیون‌ها غیرایرانی در سایر کشور‌ها با آن واکسینه شده اند.

وی ادامه داد: این تصور که پس از تامین نیاز‌های داخلی باید به دنبال صادرات این محصول فناورنه هم باشیم، تصمیم درست و منطقی است و جز این هم انتظاری نیست و این موضوع حتما به واقعیت خواهد پیوست.

کارآزمایی بالینی مرحله سوم واکسن کرونا محصول مشترک انستیتو فینلای کوبا و انستیتو پاستور ایران با عنوان پاستوکووک ششم اردیبهشت سال جاری با حضور وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در اصفهان آغاز شد.

۲۴ هزار داوطلب در شهر‌های اصفهان، بابل، بندرعباس، زنجان، ساری، کرمان، همدان و یزد به ترتیب وارد این طرح مطالعاتی شدند و دوز اول واکسن خود را دریافت کردند و روند تزریق واکسن به صورت مطلوب در حال انجام است.

پیش بینی می‌شود بزودی سازمان غذا و دارو پس از بررسی پرونده، مجوز اضطراری برای واکسن “پاستوکووک” را صادر کند و این واکسن وارد برنامه واکسیناسیون همگانی کووید-۱۹ شود. این واکسن بعد از تزریق دز اول و دوم، دز یادآور دارد که یک ماه بعد از دز دوم به داوطلبان تزریق می‌شود.

به گفته رییس انستیتو پاستور ایران واکسن تولید شده در این موسسه نخستین واکسن با دوز یادآور در جهان محسوب می‌شود.

دز یادآور واکسن پاستوکووک یک ماه بعد از تزریق دوز دوم به داوطلبان تزریق می‌شود
رییس انستیتو پاستور ایران درمورد واکسن پاستوکووک، واکسن مشترک ایران و کوبا گفت: امروزه مشخص شده که تزریق دز یادآور کرونا ایمنی بدن را در حد مطلوب حفظ می‌کند به عبارت دیگر همه واکسن‌ها به دز یادآور نیاز خواهند داشت.

بیگلری با بیان این که تزریق واکسن یادآور کرونا سبب تقویت سیستم ایمنی بدن می‌شود، افزود: کارشناسان بر این باور هستند که پس از تزریق هر واکسنی نیاز است که دز‌های یادآور یا تقویت کننده استفاده شود تا ایمنی بدن را در حد مطلوب حفظ کند.

وی با یادآوری این که در حال حاضر هم شرکت‌های بزرگ دنیا مانند فایزر شروع به تولید دز یادآور برای واکسن خود کرده اند، تصریح کرد: از سال گذشته جهت تولید دز یادآور واکسن کرونا فعالیت آغاز و دوز یادآور هم طراحی شده است.

رییس انستیتو پاستور ایران ادامه داد: واکسن یادآور در دسترس قرار گرفته و در ۲ شهر زنجان و یزد، یک ماه بعد از تزریق دز دوم به داوطلبان تزریق می‌شود.

بیگلری افزود: از مجموع ۲۴ هزار نفری که وارد طرح مطالعاتی این واکسن شده اند ۶ هزار نفر دز یادآور را دریافت خواهند کرد، این موضوع از جمله مزیت‌های این واکسن است و از معدود واکسن‌های دنیا است که یادآوری آن هم در دسترس است.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا