رئیس سازمان غذا و دارو: ۶۰ میلیون نفر تا پاییز یک دوز واکسن کرونا دریافت می‌کنند

به گزارش واکسن آنلاین، رئیس سازمان غذا و دارو گفت: طبق برنامه تا پاییز امسال ۶۰ میلیون نفر از جمعیت کشور یک دوز واکسن کرونا دریافت می‌کنند.

محمدرضا شانه ساز درباره واکسن نورا افزود: تولید کننده‌های ما باز هم دارند کشور را از یک نیاز جدی و یک بحرانی که می‌توانست ایجاد شود، نجات می‌دهند.

وی تاکید کرد: این توان دانشمندان و نخبگان کشور ماست که این اتفاق‌های خوب و دلخوشی‌ها را پشت سر هم ایجاد کرده است.

دکتر شانه ساز درباره زمان واکسیناسیون کامل گفت: طبق برنامه، امیدوار هستیم تا پاییز گروه‌های اولویت دار واکسن دریافت کنند و تا پایان سال همه جمعیت واکسینه شوند و حتی حجم صادرات را هم بتوانیم تقویت کنیم.

رئیس سازمان غذا و دارو افزود: به صادرات واکسن کرونا فکر می‌کنیم و برخی کشور‌ها می‌خواهند از واکسن بخرند؛ کشور‌هایی که از نظر سیاسی با ما خوب هستند و با غرب مشکل دارند و آن‌ها هم مثل ما در دریافت واکسن با چالش مواجه هستند؛ اما الان متقاضی واکسن ایرانی هستند.

وی گفت: در همه کشور‌ها برنامه این است که ابتدا جمعیت خود را واکسینه کنند و متعاقب آن صادرات داشته باشند و با توجه به توان بالا در تولید واکسن می‌توانیم یکی از صادرکنندگان مطرح واکسن کرونا باشیم.

دکتر شانه ساز درباره کمبود احتمالی واکسن و فروش آن در بازار سیاه هم گفت: با برنامه‌ریزی که صورت گرفته و استفاده از برچسب اصالت؛ چنین چیزی امکان ندارد مگر اینکه جعلی باشد؛ ما گزارشی از وجود واکسن جعلی یا فیک در بازار دریافت نکرده ایم؛ به خاطر اینکه واکسن‌ها برچسب اصالت دارند و در سامانه‌ها ثبت شده اند و معلوم است کدام دوز واکسن را کدام شماره ملی دریافت کرده است.

وی درباره رونمایی از واکسن‌های دیگر تولید داخل هم گفت: واکسن نورا آخرین واکسن تولید داخل نیست و واکسن‌های دیگر هم داریم که به ترتیب آن‌ها را اعلام خواهیم کرد و برنامه داریم تا آخر تابستان تمام واکسن‌هایی را که فعلا تولید شده است به سازمان غذا و دارو تحویل داده شود و کار‌های بالینی شان را شروع کنند و آن‌هایی را که شروع کرده‌اند به اتمام برسانند.

وی تصریح کرد: طبق قوانین ابتدا کشور‌ها اگر مدارکشان کامل باشد در لیست بین المللی سازمان بهداشت جهانی (who) قرار می‌گیرند و مستندات آن‌ها هم به سازمان بهداشت جهانی داده می‌شود.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا