مرحله سوم تست بالینی واکسن «رازی کوو پارس» از ماه بعد آغاز می‌شود

به گزارش واکسن آنلاین، معاون تحقیقات و فناوری مؤسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی اظهار داشت: پروتکل مرحله سوم کارآزمایی بالینی واکسن رازی کوو پارس تا آخر این هفته نهایی خواهد شد و پیش بینی می‌شود این مرحله اوایل مرداد ماه آغاز شود.

دکتر محمدحسن فلاح مهرآبادی افزود: پیش بینی می‌شود که مرحله سوم این واکسن شهریور ماه به پایان برسد و در صورت تائید وزارت بهداشت از اوایل مهرماه در دسترس مردم قرار می گیرد.

وی به استقبال مناسب داوطلبان از فازهای اول و دوم تست انسانی اشاره کرد و گفت: تا الان داوطلبان استقبال خوبی از این طرح مطالعاتی داشتند و به احتمال فراوان این روند در مرحله سوم هم ادامه پیدا می کند

او اظهار داشت: هنوز داوطلب گیری مرحله سوم این واکسن آغاز نشده است، این کار براساس پروتکل در روزهای آینده انجام می شود.

واکسن رازی کوو پارس بی خطر است
فلاح ادامه داد: در مرحله اول تمرکز برروی بی خطری واکسن است که مورد تایید قرار گرفت، به عبارتی مشخص شده که این واکسن ایرانی خطری برای مردم نخواهد داشت.

وی با اشاره به اینکه در فاز دوم، ایمنی زایی واکسن هم مورد بررسی دقیق قرار می گیرد، گفت: بررسی ایمنی این واکسن به سه روش سلولی، همورال (الیزا) و خنثی کننده ویروس انجام خواهد شد.

او گفت که ۱۴ روز بعد از اتمام تزریق نوبت دوم، ارزیابی ایمنی زایی واکسن انجام می شود.

تزریق به داوطلبان مرحله دوم به اتمام رسیده است
وی تعداد داوطلبان مرحله دوم را ۵۰۰ نفر اعلام کرد که همه ۲ دوز واکسن خود را دریافت کردند.

فلاح ادامه داد: پیش بینی می شود ۲ تا ۳ هفته دیگر آزمایشات بر روی داوطلبان این مرحله انجام و گزارش برای ورود به فاز سوم، در اختیار سازمان غذا و دارو قرار گیرد.

معاون تحقیقات و فناوری مؤسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی درباره وضعیت جسمی داوطلبان تصریح کرد: از لحاظ عوارض جانبی مشکل خاصی برای داوطلبان این مرحله هم مشاهده نشده است.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا