واکسن تازه‌ای برای مقابله با ویروس کرونا در بریتانیا مجوز گرفت

به گزارش واکسن آنلاین، در بریتانیا تزریق با واکسن بیونتک-فایزر شروع شده، اما مقام‌های بهداشتی کشور چهارشنبه (۳۰ دسامبر) برای واکسنی که آسترازنکا و دانشگاه آکسفورد به طور مشترک تولید می‌کنند، هم مجوز صادر کرده‌اند.

این واکسن سوئدی – بریتانیایی نسبت به واکسن محصول بیونتک-فایزر اثربخشی کمتری دارد، اما در عوض هم نگهداری آن آسان‌تر است و هم قیمت آن ارزان‌تر.

بنا به اولین بررسی‌های بالینی واکسن جدید ۷۰ درصد در برابر واکسن کرونا مصونیت ایجاد می‌کند، و در مواردی اثربخشی آن به شکل محسوسی بالاتر می‌رود.

برخلاف واکسن‌های محصول بیونتک-فایزر و واکسن آمریکایی مُدرنا که بر پایه RNA هستند، واکسن آسترازنکا به شیوه سنتی ویروس تضعیف‌شده تولید می‌شود. این واکسن حاوی ماده ژنتیک پروتئین بیرونی است که محرک سارس – کوو – ۲ را به سوی سلول‌های بدن هدایت می‌کند.

حقایقی درباره واکسن‌های کرونا که نمی‌دانستید

تزریق این مایه دو عملکرد دارد: از سویی به تشکیل پادتن یا آنتی‌بادی در بدن منجر می‌شود و از سوی دیگر سلول‌های پایه‌ای را رشد می‌دهد. دو فرایندی که برای تقویت سیستم امنیتی مهم هستند.

بریتانیا در شمار کشورهای اروپایی است که ویروس کرونا به شدت به آن تاخته است. در روزهای گذشته گسترش ویروس باز هم بیشتر شده و روزانه به بیش از ۵۰ هزار مورد ابتلای تازه رسیده است.

تاکنون حدود ۸۰ هزار نفر بر اثر ابتلا به بیماری کووید۱۹ در بریتانیا درگذشته‌اند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا