فرضیۀ واکسن اجباری چه زمان ممکن است آغاز شود و به چه علت؟

به گزارش واکسن آنلاین، واکسن ضدکووید ممکن است برای برخی اقشار جامعه ایتالیا اجباری گردد. همه چیز به آمار و ارقام افرادی که واکسن زده اند در فصل بهار بستگی دارد. اگر این ارقام پایین باشد اجبار آغاز خواهد شد. لیکن اکنون هنوز زود است در این مورد قضاوت کنیم.

در صورت اجباری شدن واکسن نخست در مورد افرادی مانند پزشکان، پرستاران و آموزگاران اجرا خواهد شد. یعنی اقشاری که بیشتر در معرض خطر هستند. یا حتی متصدیان باجه ها که در تماس مستقیم با مردم هستند.

البته با اجباری کردن واکسن با خطرات مالی نیز روبرو هستیم. خطرات ناشی از اینکه ممکن است با واکنش های منفی این داروها مواجه شویم. در هر صورت سند کمیتۀ اخلاق زیستی در دست است که یک ماه پیش به امضا رسیده و در آن آمده است که در صورت بروز بحران، اجباری شدن واکسن برای برخی اقشار بعید نیست. کارمندان بخش عمومی فقط ۵ درصد جمعیت کشور را تشکیل می دهند یعنی فقط ۳ میلیون نفر.

سپس صحبت از یک گواهینامۀ مصونیت در میان است که فقط به کسانی که واکسن زده اند امکان سوار شدن به قطار و هواپیما یا حضور در سالن های نمایش و رویدادهای ورزشی و غیره می دهد. البته همه چیز به کسانی بستگی خواهد داشت که قرار است بر این امر نظارت داشته باشند و اینکه آیا به راستی این کار را خواهند کرد یا خیر.

ابزار سوم به کارگران بخش خصوصی مربوط می شود که ۱۵.۷ میلیون نفر یعنی ۵ برابر کارمندان بخش عمومی هستند. در این مرحله مصونیت گله ای بسیار نزدیک خواهد بود. طبق قانون ایتالیا کارفرما باید از کارگران خود حمایت کند.

لیکن در رابطه با این موضوع که چگونه این کار را بکند شک و تردیدهای بسیاری وجود دارد. به عنوان مثال ممانعت از ورود کارگران به محل کار در صورتی که واکسن نزده اند و کار کردن در منزل می تواند یک تیغ دو لبه باشد. بسیاری ممکن است تصمیم بگیرند واکسن نزنند دقیقاً به این علت که از دورکاری استفاده کنند.

معاون وزیر بهداشت ایتالیا معتقد است که در عرض چند هفته از پاندمی خارج نخواهیم شد و ملحق شدن به واکسن به منظور مغلوب ساختن کووید الزامی است. وی همچنین در خصوص امتناع برخی پزشکان یا کادر درمان از تزریق واکسن سخن گفت.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا