وزیر بهداشت: گروه‌‌های هدف تزریق واکسن کرونا مشخص شده‌‌اند

به گزارش واکسن آنلاین، سعید نمکی با بیان این‌‌که دانشگاه‌‌های علوم پزشکی وضعیت ورود ویروس انگلیسی جهش یافته به کشور را به طور مرتب رصد می‌‌کنند، اظهار کرد: سه روز قبل به بنده خبر دادند که یک نفر از یک گروه سه نفره از هموطنان ما که از انگلیس به ایران آمده‌‌اند و در یکی از استانهای شمال شرقی کشور حضور دارند، علامت دار شده که البته با PCR منفی وارد کشور شده بودند اما بلافاصله ردیابی کردیم حتی آژانسی که آنها را از مرکز استان به شهرشان برده بود را پیدا و آنها را ایزوله کردیم و نیمه شب گذشته خبر دادند که خوشبختانه هر سه مورد از این افراد منفی بوده‌‌اند و به جرات می‌‌توانیم بگوییم ردپایی از ویروس جدید انگلیسی را تا این لحظه در کشور نداریم و مردم نگران نباشند.

نمکی ادامه داد: نبودن ردپای ویروس جهش یافته انگلیسی در کشور به این معنا نیست که همه دروزاه‌‌های کشور را به روی این ویروس بسته‌‌ایم و به ایران نخواهد آمد. این ویروس بخش‌‌های عمده کشورهای اروپایی و غیراروپایی را گرفتار کرده و هر لحظه ممکن است با ویروس جهش یافته‌‌ای چه در داخل و چه وارداتی روبرو شویم. بهترین راه مبارزه با هرگونه ویروس جهش یافته یا جهش نیافته، راهکارهایی است که تا امروز رفته‌‌ایم یعنی رعایت فاصله گذاری، استفاده از ماسک و رعایت پروتکل‌‌های بهداشتی.

وزیر بهداشت در ادامه، نخستین تست انسانی واکسن ایرانی کرونا را تبریک گفت و یادآور شد: در نشست مفصل‌‌تری در مورد واکسن، صحبت خواهم کرد و در مورد واکسن خارجی نیز همه وقت‌‌مان را برای واردات گذاشته‌‌ایم. این به معنی آن نیست که وقتی برای تست انسانی واکسن ایرانی مژده می‌‌دهیم، بخواهیم مردم را منتظر واکسن ساخت داخل نگه داریم البته بنده و تمام نزدیکانم زمانی واکسن کرونا را تزریق می‌‌کنیم که تمام مردم ایران و گروه‌‌های هدف، این واکسن را تزریق کرده باشند.

نمکی یادآور شد: برای مردم ایران حتما در صدد هستیم که از منابع مطمئن و شرکت‌‌هایی که واکسن آنها، مراحل مختلف را گذرانده است و آمادگی تزریق بدون دغدغه برای انسان وجود دارد، واکسن تامین کنیم و مژده آن را در اسرع وقت اعلام می‌‌کنیم. گروه‌‌های هدف تزریق واکسن نیز مشخص شده‌‌اند.

وی با اظهار نگرانی نسبت به عادی‌‌انگاری وضعیت در پی کاهش آمار کرونا در کشور، اظهار داشت: یکی از نگرانی‌‌های بنده و همکارانم این بوده که به محض کاهش مرگ و میرها و موارد ابتلا و بستری، با عادی انگاری، پروتکل‌‌ها تضعیف شوند و سطح رعایت پروتکل‌‌ها کاهش پیدا کند و به شرایط نامطلوب بعد از اردیبهشت ماه برگردیم.

وی با ارائه مثالی ادامه داد: در استان قم، میزان رعایت پروتکل‌‌ها به شکل قابل توجهی افزایش پیدا کرد و به همین میزان، مرگ و میر و بستری بیماران کاهش یافت یا در استان یزد، میزان رعایت پروتکل از استاندارد و متوسط کشوری بالاتر رفته و خوشبختانه میزان مرگ و میر و بستری بیماران در این استان نیز روند کاهشی دارد.

وی افزود: در استان مازندران میزان رعایت پروتکل‌‌ها به مراتب از متوسط کشوری پایین‌‌تر است و به همین میزان، گرفتاری ما در ابتلا، بستری و مرگ و میر بیماران کووید۱۹ هم افزایش یافته است. بنابراین ارتباط تنگاتنگی بین رعایت پروتکل‌‌ها و میزان ابتلا، بستری و مرگ و میر بیماران وجود دارد.

وزیر بهداشت خاطرنشان کرد: در طرح شهید حاج قاسم سلیمانی، با مشارکت بیش از ۵۶۰ هزار نفر، تیم‌‌های رهگیری تشکیل شده است که سهم بسیج ۳۰ درصد و سهم همکاران ما در نظام سلامت حدود ۳۲ درصد بوده و در این زمینه رابطین سلامت محله، سفیران سلامت، بخش خصوصی و سازمان هلال احمر نیز مشارکت بسیار خوبی داشته‌‌اند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا