رئیس مرکز اطلاع رسانی ستاد اجرایی فرمان امام: به مردم اطمینان می دهم واکسن ایرانی از واکسن خارجی بهتر است

به گزارش واکسن آنلاین، حجت الله نیکی ملکی در گفتگو با رادیو تهران درباره ساخت واکسن کرونای ایرانی گفت: از وقتی بحث کرونا جدی شد سه پروژه کلید خورد. کارخانه ماسک طی ۵ روز و به صورت جهادی راه اندازی شد. داروی رمدسیویر و کیت تشخیص سریع کرونا در داخل کشور تولید شد و اما بزرگترین دغدغه ستاد اجرایی فرمان امام ساخت واکسن کرونا بود. از همان ابتدا همزمان روی ۶ طرح واکسن کارکردیم و سعی کردیم از تمامی روش های معمول در دنیا برای ساخت واکسن استفاده کنیم.

وی با اعلام آغاز فاز اول کارآزمایی اولین واکسن کرونای ایرانی که از ویروس ضعیف شده استفاده شده است گفت: سه شنبه ۹ دیماه فاز اول مطالعات انسانی این واکسن با تزریق بر روی سه نفر آغاز شد. یکی از مهمترین مسئله ها برای آغاز فاز اول کارآزمایی بالینی، اعتماد مردم بود. برای آغاز فاز ۱ کارآزمایی، سامانه ۴۰۳۰ برای داوطلبی اعلام شد. بیش از ۷۱ هزارنفر با سامانه تماس گرفتند و پس از شنیدن شرایط بیش از ۴۱ هزار نفر آمادگی قطعی خود را برای کارآزمایی بالینی اعلام کرده اند.

رئیس مرکز اطلاع رسانی ستاد اجرایی فرمان امام با اشاره به اینکه سه شنبه ۹ دیماه سه نفر واکسن آزمایشی را دریافت کردند گفت: اولین نفر فرزند دکتر مخبر رئیس ستاد اجرایی فرمان امام بود. نفر دوم دکتر علی عسگری معاون اجتماعی ستاد و نفر سوم هم مهندس خلیلی مدیرعامل یکی از زیرمجموعه های ستاد بود.

نیکی ملکی افزود: در مرحله اول کارآزمایی واکسن به ۵۶ نفر تزریق می شود. در فاز دوم ۵۰۰ نفر و واکسن در فاز سوم به ۵۰ هزار نفر تزریق خواهد شد. هر فاز ۴۵ روز زمان می برد و فرد مورد نظر ۲۸ روز تحت نظر خواهد بود. در ابتدا واکسن به سه نفر تزریق شده است و پس از تایید، تزریق برای افراد بعدی صورت می گیرد. این فرآیند ۴۵ روز زمان می برد و پس از ارائه گزارش و ارسال برای مراجع ذی ربط در وزارت بهداشت با تایید فاز اول مجوز فاز دوم اعلام می شود. با این شرایط و تایید سه فاز، تولید واکسن در ماه های فروردین و اردیبهشت آماده می شود.

وی درباره قیمت واکسن خاطرنشان کرد: اینکه واکسن رایگان به مردم تزریق و یا مبلغی برای آن پرداخت شود از سیاست های وزارت بهداشت است. ولی تولید انبوه واکسن از دغدغه های مهم ما است. فاز اول کارخانه تولید واکسن در ۴۰ روز آینده راه اندازی می شود. در فاز اول یک میلیون و پانصد هزار دوز در ماه ظرفیت تولید داریم ولی تا ۶ ماه دیگر این تعداد به ۱۲ میلیون دوز خواهد رسید. برای واکسیناسیون عمومی چندماه زمان لازم است.

نیکی ملکی با تکذیب دریافت هزینه واکسن توسط ستاد اجرایی فرمان امام با ارز یورو اظهار داشت: هنوز نتایج مطالعات بالینی این واکسن اعلام نشده است چه برسد به اینکه بحث تجاری آن مطرح شود. مردم با اظهار نظر خود به ما انرژی دادند اما خبرسازی ها علیه این واکسن توسط رسانه های معاند خارجی آغاز شده است.

وی در ادامه با تاکید بر اینکه تمام طرح های ساخت واکسن های کرونای ایرانی در سازمان بهداشت جهانی ثبت شده است گفت: نتایج مطالعات دانشمندان ایرانی به سازمان بهداشت جهانی ارائه شده است اما در داخل کشور سازمان غذا و دارو باید این واکسن را تایید کند چون استانداردهای این مجموعه سختگیرانه تر از سازمان بهداشت جهانی است. به همه اطمینان می دهم واکسن ایرانی از واکسن خارجی بهتر است.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا